Gdańsk: 3,4 mln pasażerów od początku roku
Wczoraj (13.10) gdańskie lotnisko podsumowało ostatnie miesiące. Od początku bieżącego roku z Portu Lotniczego Gdańsk skorzystało 3,4 mln pasażerów, z czego tylko we wrześniu obsłużono 477 tys. osób. Spółka wypracowała zysk w wysokości prawie 27 mln złotych.
Reklama
Lotnictwo w Polsce ma się coraz lepiej. Pasażerowie masowo wrócili do międzynarodowego latania, co odzwierciedlają wyniki przewozowe krajowych portów. Nie inaczej wygląda sytuacja w Trójmieście, gdzie gdańskie lotnisko może mówić o bardzo udanych trzech kwartałach trwającego roku. Wrażenie może robić nie tylko liczba obsłużonych pasażerów, ale również wypracowanie satysfakcjonującego zysku finansowego. Taki rezultat daje możliwość kreślenia ambitnych planów na przyszłość: już za kilka tygodni gdańskie lotnisko zyska dwa egzotyczne połączenia dalekodystansowe.
W okresie od stycznia do września br. z usług Portu Lotniczego Gdańsk skorzystało 3,4 mln pasażerów, to o prawie 150 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Wówczas gdańskie lotnisko wybrało tylko 1,3 mln podróżnych. Do wypracowania przedpandemicznego wyniku jeszcze trochę jednak brakuje.
- Po trzech kwartałach 2022 roku obsłużyliśmy prawie trzy i pół miliona pasażerów i te wyniki są rewelacyjne. Oznaczają, że rok zamkniemy z wynikiem 4 milionów i 700 tysięcy pasażerów. A jak tak będzie dobrze szło, to w przyszłym roku, mam nadzieję, przekroczymy 5,5 miliona pasażerów. Tym samym będziemy na poziomie, a może nawet przeskoczymy poziom rekordowego dla nas roku 2019. Wyniki cieszą tym bardziej, że warunki makroekonomiczne są trudne: wojna za naszą wschodnią granicą, niepewność energetyczna, wysoka inflacja, nadchodzący kryzys i recesja - powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk.
Najpopularniejszym kierunkiem wśród gdańskich podróżnych był Londyn, do którego odleciało póki co 278 tys. pasażerów. Na podium znalazło się również miejsce dla Oslo (234 tys.) i Sztokholmu (196 tys.). W ścisłej dziesiątce nie zabrakło dwóch polskich miast. Warszawa uplasowała się na pozycji piątej (145 tys.), a Kraków na pozycji siódmej (86 tys.). Najwięcej turystów podróżowało na pokładach samolotów linii Ryanair (41 proc. rynku) oraz linii Wizz Air (39 proc. rynku). LOT obsłużył 5,5 proc. wszystkich pasażerów z Trójmiasta.
Korzystnie wygląda również sytuacja finansowa. Po trzech kwartałach trwającego roku spółka zarządzająca gdańskim lotniskiem odnotowała zysk netto w wysokości 26,6 mln złotych. Dla porównania, w tym samym okresie przed rokiem odnotowano stratę na poziomie 2,3 mln złotych.
- Dla Portu Lotniczego Gdańsk najważniejsza jest poprawiająca się sytuacja ekonomiczna. Po dwóch latach posuchy, po trzech kwartałach tego roku, mamy dodatnie wyniki finansowe, ponad 25 milionów złotych zysku ze sprzedaży i ponad 26 milionów złotych zysku netto. To bardzo dobrze rokuje na przyszłość - dodał Kloskowski.
W okresie od stycznia do września br. w gdańskiej siatce połączeń zainaugurowało (bądź ponownie pojawiło się) dziewięć tras realizowanych przez czterech przewoźników. To połączenia do Lublina, Wilna, Wenecji (Ryanair), Bergen, Kopenhagi, Sztokholmu (Norwegian), Kristiansand i Molde (Wizz Air). W ofercie pojawiła się również Zielona Góra (LOT). Nowości ma być jednak więcej. Rębiechowo przygotowuje się do przyjęcia LOT-owskiego samolotu Boeing 787 Dreamliner. W sezonie zimowym maszyna będzie latała z Gdańska na Dominikanę. Biuro Itaka uruchomi także połączenia czarterowe na rajski Zanzibar.
W sumie w zimowym rozkładzie lotów pasażerowie będą mieli do wyboru 63 połączenia. Wśród nich niezmiennie dominować będzie Skandynawia i Wielka Brytania, lecz nie zbraknie również ciekawych propozycji dla miłośników słońca i beztroskiego wypoczynku m.in. nad Morzem Śródziemnym.