Wild: Lotnisko Chopina poligonem doświadczalnym. Ma być szybciej i wygodniej

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
07 października 2022 08:30
Podczas środowej konferencji prasowej (5.10) na temat włączenia PPL w strukturę CPK poruszono temat Lotniska Chopina w Warszawie. Prezes CPK Mikołaj Wild zapowiedział, że w niedalekiej przyszłości stołeczne lotnisko stanie się swoistym poligonem doświadczalnym dla innowacyjnych rozwiązań.
Reklama

W minioną środę (5.10) odbyła się konferencja prasowa poświęcona włączeniu PPL w strukturę CPK. Konsolidacja spółek ma pozytywnie wpłynąć na rozwój lotnictwa cywilnego w naszym kraju m.in. poprzez ujednolicenie zarządzania lotniskami i innymi aktywami, które znajdują się w portfolio obu spółek. Spółka PPL jest właścicielem m.in. Lotniska Chopina w Warszawie oraz Portu Lotniczego Warszawa-Radom i podczas środowego wydarzenia potwierdzono, że włączenie PPL w strukturę CPK będzie miało przełożenie na funkcjonowanie stołecznego lotniska. Pasażerowie mają skorzystać na licznych innowacjach, które zostaną wprowadzone na Lotnisku Chopina w niedalekiej przyszłości w ramach testów, przed wprowadzeniem rozwiązań do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ma być nowocześnie, szybko i komfortowo.


- Dzisiejsze wydarzenie otwiera dla CPK możliwość testowania na Lotnisku Chopina rozwiązań, które będą mogły być zastosowane w Porcie Solidarność. Możliwość posiadania swoistego „poligonu testowego” na już działającym lotnisku stanowi dla nas ogromną wartość. W optymalnym scenariuszu rozwiązania, które sprawdzą się na Lotnisku Chopina zostaną jeden do jednego przeniesione do CPK - powiedział Mikołaj Wild, prezes CPK.

Wśród zaproponowanych rozwiązań pojawiło się m.in. zastosowanie technologii biometrycznej, która ma znacząco poprawić przepustowość lotniska poprzez zautomatyzowanie kontroli. W idealnym scenariuszu zoptymalizowana zostanie liczba bramek do kontroli, a czas oczekiwania mimo wszystko ulegnie skróceniu. Prezes CPK powiedział również o chęci wykorzystania ekologicznych i elektrycznych pojazdów autonomicznych w ramach obsługi naziemnej samolotów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama