Wybrano Radę ICAO. Rosja nie załapała się nawet do trzeciej kategorii

5 października 2022 11:04
ICAO wybrała 36 członków zarządu na najbliższe 3 lata. W zestawieniu zabrakło m.in. Rosji, która straciła miejsce nie tylko w najważniejszej kategorii państw o kluczowym znaczeniu, ale również nie załapała się do najmniej istotnej kategorii reprezentacji regionalnej.
Reklama
Końca dobiegł wybór 36 członków zarządu Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) na trzyletnią kadencję na lata 2022-2025. W Montréalu nie obyło się bez niespodzianki: niemal stałe miejsce w Radzie ICAO straciła Rosja, gdyż nie uzyskała wymaganych 86 głosów. Co więcej, kraj nie załapał się nawet do trzeciej kategorii członków zarządu, którą są państwa zapewniające reprezentację regionalną (Grupa III). Rada ICAO składa się poza tym z kategorii państw o kluczowym znaczeniu dla lotnictwa (Grupa I) oraz państw o istotnej roli w rozwoju lotnictwa (Grupa II).

Spośród 36 członków zarządu aż 23 skutecznie ubiegało się o reelekcję. W najważniejszej kategorii znalazło się miejsce dla dziesięciu krajów, a wśród nich: Australia, Brazylia, Kanada, Chińska Republika Ludowa, Francja, Republika Federalna Niemiec, Republika Włoska, Japonia, Wielka Brytania oraz USA. Tym samym miejsce Federacji Rosyjskiej pozostało nieobstawione.


12 państw uzyskało status w ramach kategorii drugiej. Miejsce utrzymała Argentyna, Egipt, Indie, Meksyk, Nigeria, Arabia Saudyjska, Singapur, RPA oraz Hiszpania. Nowymi członkami została Austria, Islandia i Wenezuela. Rosji nie udało się wywalczyć nawet członkostwa w teoretycznie najmniej istotnej kategorii trzeciej. Moskwa przegrała z Boliwią, Chile, Salwadorem, Gwineą Równikową, Etiopią, Ghaną, Jamajką, Malezją, Mauretanią, Katarem, Koreą Południową, Rumunią, ZEA i Zimbabwe.

Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego jest instytucją z ramienia Organizacji Narodów Zjednoczonych, która zrzesza 193 państw z całego świata. Jej celem jest zapewnienie kooperacji krajów w zakresie bezpieczeństwa i rozwoju globalnego lotnictwa cywilnego. Została założona w 1944 roku. Kilka państw członkowskich ICAO oskarżyło Rosję o łamanie Konwencji Chicagowskiej, która uznawana jest za jeden z najważniejszych dokumentów międzynarodowych regulujących prawo lotnicze.
Tagi
icao rosja onz

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy