Rainbow nie poleci z Gdańska do Meksyku, Tajlandii i na Kubę przez sytuację gospodarczą

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
05 października 2022 10:00
Rainbow Tours wycofało się z planu realizowania czterech tras dalekodystansowych z Portu Lotniczego Gdańsk w tegorocznym sezonie zimowym. W ofercie zostanie tylko Dominikana. Decyzja związana była z rosnącymi cenami paliwa, inflacją oraz kursem dolara.
Reklama

W marcu br. biuro Rainbow Tours ogłosiło uruchomienie bezpośrednich lotów czarterowych z Gdańska do Meksyku, Tajlandii i na Kubę i Dominikanę. Od tamtego czasu prowadzono intensywną kampanię reklamową, zachęcającą trójmiejskich turystów do wypoczynku m.in. na Karaibach. Wydawać się mogło, że połączenia okażą się gwarantowanym sukcesem. Egzotyka z Trójmiasta była jedynym brakującym elementem gdańskiego lotniska. Rzeczywistość okazała się inna, a sytuacja gospodarcza i polityczna na świecie wymusiła na Rainbow Tours cięcia w oferowaniu. Ostatecznie, Polskie Linie Lotnicze LOT polecą czarterowo z Gdańska tylko na Dominikanę.

- Mogę potwierdzić, na podstawie informacji od Rainbow Tours, że uruchomione zostaną bezpośrednie połączenia z Gdańska na Dominikanę. Trasa zostanie zainaugurowana 14 listopada 2022 roku - doprecyzowała Agnieszka Michajłow, rzecznik Portu Lotniczego Gdańsk w odpowiedzi na nasze zapytanie.


Portal Trojmiasto.pl podał, że przyczyn odwołania trzech z czterech egzotycznych kierunków było kilka. To nie tylko rosnąca cena paliwa (cena paliwa lotniczego podrożała rok do roku ponad dwukrotnie) i kurs dolara, ale również inflacja i wzrost cen wycieczek. Turyści muszą liczyć się z dużo wyższymi opłatami za wymarzone wakacje, a w obliczu rozpędzającego się kryzysu gospodarczego niewielu na to stać. Suma tych czynników dała jednoznaczną odpowiedź: Gdańsk nie będzie miał lotów do Meksyku, Tajlandii i na Kubę.

- To kolejny po pandemii trudny rok dla turystyki, zwłaszcza egzotycznej. Biura podróży działają na niskiej, 2-procentowej marży. Tu nie było już jak ciąć i trzeba było podjąć decyzję o "konsolidacji", co w praktyce oznacza, że zimą z Gdańska nasze samoloty polecą tylko na Dominikanę - potwierdził w rozmowie z Trojmiasto.pl Maciej Szczechura, członek zarządu Rainbow Tours.

Klienci, którym odwołano wycieczkę będą mogli wybrać wylot z innego polskiego miasta (m.in. Poznania) lub zwrot poniesionych kosztów. Dalekodystansowe połączenia czarterowe w sezonie zimowym będą realizowane z czterech lotnisk przez trzy dreamlinery Polskich Linii Lotniczych LOT.

- Dla Gdańska, jako lotniska regionalnego, na którym połączenia za ocean to nowość, pierwszy rok jest zawsze najtrudniejszy i teraz się niestety o tym przekonaliśmy - zakończył Szczechura.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama