Rosja: 27 proc. więcej rezerwacji lotów w jedną stronę

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
04 października 2022 10:25
Firma analityczna ForwardKeys opublikowała podsumowanie najnowszych trendów w ruchu pasażerskim w Rosji. Okazuje się, że częściową mobilizacja wojskowa zmobilizowała Rosjan do ucieczki z kraju. W pierwszym tygodniu po rozpoczęciu poboru liczba rezerwacji w jedną stronę wzrosła o 27 proc.
Reklama

Firma ForwardKeys, która zajmuje się analizą danych statystycznych m.in. w lotnictwie cywilnym, przekazała, że tylko w pierwszym tygodniu po ogłoszeniu częściowej mobilizacji rosyjskich mężczyzn liczba rezerwacji lotów w jedną stronę wzrosła o 27 proc. w porównaniu do tygodnia przed rozpoczęciem poboru. Co więcej, średni czas realizacji wyjazdu (od momentu rezerwacji do wylotu) skrócił się z dotychczasowych 34 do 22 dni. Aż sześćdziesiąt procent rezerwacji miała datę wylotu w ciągu najbliższych piętnastu dni. Dokąd uciekają Rosjanie? W obliczu zamknięcia europejskiej przestrzeni powietrznej najpopularniejszymi kierunkami ucieczek przed mobilizacją jest Gruzja, Kazachstan oraz Turcja. Wiele osób udaje się także w podróż w jedną stronę do Izraela i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


Dane ForwardKeys świadczą o popłochu i rosnącym niepokoju wśród rosyjskich obywateli. Okazało się, że ogłoszona przez Władimira Putina mobilizacja wojskowa zmobilizowała Rosjan do ucieczki z własnego kraju w obawie przed przymusowym poborem i wysłaniem na front. Zdeterminowani Rosjanie uciekają nie tylko drogą powietrzną, ale również lądową. Na wielu rosyjskich granicach tworzą się kilkudziesięciokilometrowe kolejki do wyjazdu. Według brytyjskiego MON-u liczba uciekających Rosjan przekroczyła już wielkość całkowitych sił inwazyjnych, które wystawiła Rosja do brutalnych i nieusprawiedliwionych walk na Ukrainie.

21 września 2022 roku Władimir Putin wydał dekret, w którym nakazał rozpoczęcie częściowej mobilizacji. Pobór miał objąć 300 tys. rezerwistów, lecz nieoficjalnie mówi się o chęci zmobilizowania nawet 1,2 mln osób, głównie spoza ośrodków miejskich.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama