Niemiecki rząd sprzedał wszystkie akcje w Lufthansie

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
15 września 2022 09:00
Lufthansa wychodzi na prostą po pandemii. Niemiecki rząd ogłosił, że sprzedał ostatni pakiet akcji, kończąc długą sagę rządowego wsparcia przewoźnika w ramach walki z epidemią. Fundusz zakupił w szczycie obostrzeń 20 proc. akcji linii.
Reklama

Lufthansa ponownie znalazła się całkowicie w rękach prywatnych za sprawą planowanego pozbycia się wszystkich akcji przez niemiecki rząd. W szczycie pandemii koronawirusa Republika Federalna Niemiec zaoferowała przewoźnikowi pomoc finansową w wysokości 9 mld euro na poczet skutecznej walki z trudnościami epidemii. Warunkiem rządowego wsparcia był udział linii w narodowym programie "Economic Stabilization Fund" oraz przyznanie państwu 20 proc. udziałów w spółce wraz z szeregiem przywilejów.

Lufthansa odwdzięczyła się rządowi szybką spłatą wszystkich zobowiązań, co nastąpiło jeszcze przed końcem ubiegłego roku. W konsekwencji i zgodnie z wcześniejsza umową Republika Federalna Niemiec rozpoczęła proces pozbywania się akcji przewoźnika. Rząd w Berlinie sprzedał właśnie ostatni pakiet 6,2 proc. akcji w Lufthansie o wartości 455 mln euro.


- W imieniu wszystkich pracowników linii Lufthansa, pragnę podziękować obecnemu i przeszłemu rządowi niemieckiemu oraz wszystkim podatnikom, których wsparcie było niezbędne w przetrwaniu największego kryzysu finansowego w historii naszej spółki. Misja ustabilizowania kondycji linii przebiegła pomyślnie, co zaowocuje w przyszłości. Koniec końców, skorzysta na tym nie tylko rząd, ale przede wszystkim obywatele - powiedział Carsten Spohr, CEO linii Lufthansa.

Co ciekawe, niemiecka władza pozbyła się ostatniego pakietu akcji szybciej niż planowała. Początkowo miało to nastąpić do końca 2023 roku, lecz korzystana sytuacja finansowa umożliwiła przyspieszenie procesu.

- Linia spłaciła swoje zobowiązania i długi wcześniej niż zakładano, a fundusz odwdzięczył się tym samym, sprzedając ostatni pakiet akcji z prawie rocznym wyprzedzeniem. To koniec misji ratunkowej. Lufthansa znów jest w rękach prywatnych i może skupić się na umocnieniu swojej pozycji na świecie - dodał Spohr.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama