Strajku w Lufthansie nie będzie

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
14 września 2022 09:00
Związek pilotów Vereinigung Cockpit poinformował, że doszedł do porozumienia z Lufthansą. Organizacja wynegocjowała korzystną umowę z przewoźnikiem, co ma zawiesić ryzyko strajków przynajmniej do przyszłego sezonu letniego. Co dalej, nie wiadomo.
Reklama

Tegoroczne lato stało w dużej mierze pod znakiem akcji protestacyjnych pracowników zatrudnionych w sektorze lotniczym. Zdaje się, że obecnie sytuacja jest dużo lepsza, a ryzyko strajków stosunkowo niewielkie. To nie tylko kwestia "niekorzystnego" do strajkowania okresu, w końcu zima zawsze przyciągała na lotniska mniej turystów, co automatycznie zmniejszało "siłę rażenia" protestów, ale również porozumień, które udaje się wypracować związkom zawodowym z liniami lotniczymi.

Tak jest w przypadku linii Lufthansa, która właśnie podpisała umowę z niemieckim związkiem zawodowym Vereinigung Cockpit. Organizacja podała, że przewoźnik zgodził się na zwiększenie pensji pilotów o 490 euro w najbliższych miesiącach w zamian za gwarancję, że do strajku nie dojdzie przynajmniej do 30 czerwca 2023 roku.


- To bardzo dobra wiadomość dla naszych kolegów w kokpitach, pasażerów oraz samej linii i jej przyszłości. Wiele kwestii wciąż pozostaje do ustalenia, ale udało się wynegocjować najważniejszą część. Reszta zostanie dopracowana podczas zamkniętych rozmów - przekazał Matthias Baier, przedstawiciel związku Vereinigung Cockpit.

Lufthansa zdecydowała się na przyjęcie propozycji związku zawodowego niespełna dwa tygodnie po strajku pilotów. 2 września 2022 roku piloci niemieckiego przewoźnika zorganizowali akcję protestacyjną, która spowodowała jednodniową przerwę w operacjach lotniczych linii Lufthansa. Strajk dotknął 130 tys. pasażerów, którym lot odwołano bądź opóźniono.

- Naszym celem jest wypracowanie bardziej zrównoważonego partnerstwa. Porozumienie jest dobrym krokiem w stronę wspólnej, lepszej przyszłości. Nowe warunki finansowe dla pilotów spełniają nasze obecne oczekiwania - dodał Marcel Gröls, przedstawiciel związku Vereinigung Cockpit.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama