Lotnisko w Atenach trafi na giełdę?

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
08 września 2022 12:31
Greckie władze rozważają pozbycie się części akcji lotniska w Atenach.
Reklama
Greckie władze rozważają sprzedaż 30 proc. udziałów w międzynarodowym porcie lotniczym im. Elefteriosa Wenizelosa w Atenach. Taką informację przekazał przedstawiciel greckiego rządu po dokonaniu przeglądu struktury właścicielskiej największego lotniska w kraju. Według agencji Reuters państwo greckie jest właścicielem 55 proc. lotniska, a krajowa agencja prywatyzacyjna (HRADF) wybrała dziewięciu oferentów w ramach przetargu na sprzedaż 30 proc. akcji portu. Teraz jednak Grecy myślą o sprzedaży akcji na giełdzie w Atenach.


Główny doradca gospodarczy greckiego premiera powiedział, że rząd w Atenach analizuje sprzedaż części akcji od czasu wybuchu pandemii COVID-19, która spowodowała zapaść popyty na podróże międzynarodowe na początku 2020 r. 55 proc. udział greckiego państwa w stołecznym porcie lotniczym jest utrzymywany za pośrednictwem dwóch podmiotów, w tym agencji HRADF. Z kolei AviAlliance, prywatny zarządca lotniska z siedzibą w Niemczech, jest właścicielem 40 proc. udziałów firmy.

Port lotniczy im. Elefteriosa Wenizelosa w Atenach został otwarty w marcu 2001 r. i zastąpił lotnisko Ateny-Elliniko. Nowy port jest jednym z ostatnich dużych lotnisk zbudowanych od podstaw w Europie i może służyć za porównanie dla planowanego lotniska w Baranowie. W 2019 r. Ateny odwiedziło 25,5 mln pasażerów. W 2020 r. liczba podróżnych spadła do 8 mln, żeby w 2021 r. wzrosnąć do 13,3 mln. Po ośmiu miesiącach 2022 r. pasażerski ruch lotniczy w stolicy Grecji przekroczył już 9,8 mln klientów.
Fot. : Materiały prasowe
Podobne artykuły
Brak wiadomości
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N