Linia Blue Air zawiesiła działalność

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
09 września 2022 09:00
Rumuńska linia Blue Air została zmuszona do zawieszenia swojej działalności operacyjnej przynajmniej do 12 września 2022 roku włącznie. Ministerstwo Środowiska w Rumunii zajęło konta bankowe przewoźnika, odcinając go od jakichkolwiek środków finansowych na pokrycie operacji.
Reklama

6 września 2022 roku niskokosztowa linia Blue Air poinformowała o konieczności zawieszenia wszystkich lotów. Tego samego dnia rumuński przewoźnik wykonał jeszcze wszystkie rotacje do Rumunii, lecz niemal natychmiastowo zawiesił połączenia z Rumunii. Tak drastyczna decyzja została wymuszona przez Ministerstwo Środowiska, które zajęło wszystkie konta bankowe linii Blue Air. Wstrzymanie działalności potrwa przynajmniej do 12 września 2022 roku.

- Ze względu na nieprzewidzianą sytuację, jaką było zajęcie wszystkich środków finansowych spółki Blue Air Aviation S.A. przez Ministerstwo Środowiska, linia Blue Air straciła możliwość bieżącego pokrywania wydatków, co jest niezbędne do utrzymania codziennej siatki połączeń. W konsekwencji linia została zmuszona do wstrzymania wszystkich operacji lotniczych w ramach rumuńskich lotnisk przynajmniej do przyszłego poniedziałku - ogłosił rumuński przewoźnik w specjalnym komunikacie dla pasażerów.


Choć linia Blue Air nie zdradziła dokładnego powodu zajęcia kont bankowych przez Ministerstwo Środowiska, przewoźnik od wielu tygodni toczył spór z rumuńskim urzędem ds. praw konsumenta. W ciągu ostatniego roku przewoźnik miał stosować nieuczciwe praktyki wobec swoich klientów, którym najpierw oferował sprzedaż biletów w okazyjnych cenach, a później odwoływał połączenia. W konsekwencji linia gromadziła pieniądze pasażerów na pokrycie bieżących wydatków, jednocześnie opóźniając zwrot kosztów za skasowane rotacje. Urząd ukarał przewoźnika karą w wysokości 2 mln euro i zarządził natychmiastową spłatę długu wobec podróżnych, która wynosi kolejnych 13 mln euro.

- Urząd radzi, aby klienci byli nad wyraz ostrożni i unikali zakupu biletów lotniczych od linii niskokosztowych, które w przeszłości odwoływały wiele lotów i nie szanowały praw pasażera i konsumenta - zaapelował rumuński urząd.

Z zarzutami regulatora nie zgadza się sam przewoźnik. Linia Blue Air zaznaczyła, że o ile faktycznie zdarzyło się jej odwołać ponad 11 tys. lotów w ostatnim roku, było to związane z kolejnymi falami koronawirusa i nie zależało jedynie od woli przewoźnika.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama