Wizz Air i Ryanair na szczycie sezonu letniego

5 września 2022 09:00
1 komentarz
W sierpniu obie linie budżetowe po raz kolejny odnotowały rekordowe przewozy. Do tej pory w 2022 r. Ryanair przewiózł już dobrze ponad 100 mln pasażerów, a Wizz Air zbliżył się do 30 mln.
Reklama
Sierpień 2022 r. zapisze się w historii obu tanich linii lotniczych, jako kolejny miesiąc rekordów. Dwaj najwięksi przewoźnicy budżetowi obecni na polskim rynku przewieźli razem niespełna 22 mln pasażerów. Ryanair obsłużył prawie 17 mln podróżnych, a Wizz Air niespełna 5 mln. W ten sposób rekordy przewozowe ustanowione w lipcu br. zostały pobite odpowiednio o 100 tys. i 200 tys. podróżnych. Stanowi to wzrost w stosunku do lipca o 0,6 proc. w przypadku Irlandczyków i o 4,2 proc. w przepadku Wizz Aira. W porównaniu do sierpnia 2021 r. liczby przewiezionych pasażerów wzrosły o 38,5 proc. (Wizz Air) i o 52,3 proc. (Ryanair). Wykres 1 ilustruje miesięczne wyniki przewozowe w latach 2019-2022.

Wykres 1.

Tak jak w latach 2018 i 2019 sierpień okaże się zapewne szczytem przewozowym w 2022 r. zarówno dla Wizz Aira, jak i Ryanaira. Po pierwszych trudnych miesiącach zimowych obaj przewoźnicy powrócili już na ścieżkę rozwoju sprzed pandemii. Wykres 2, poniżej, ilustruje miesięczne liczby pasażerów w rozbiciu na lata 2020, 2021 i 2022. Postępy w liczbie przewiezionych pasażerów nadal są szybsze u Wizz Aira niż u jego rywala z Dublina, ale ta przewaga jest związana przede wszystkim z różnicą skali obu linii. Irlandczycy przewożą 3,4 razy więcej klientów niż firma z siedzibą w Budapeszcie. Warto jednak zwrócić uwagę, że ten dystans jest w sierpniu br. mniejszy niż w analogicznych miesiącach 2018 i 2019 r.

Wykres 2.

Na Wykresie 3 widać wyraźnie przekroczenie poziomów przewozów z 2019 r. Wizz Air po raz piaty z rzędu osiągnął dynamikę wyższą niż w ostatnim przed pandemicznym roku, a od trzech miesięcy ta dynamika nie spadła poniżej 120 proc. W dodatku z miesiąca na miesiąc wyniki Wizz Aira są poprawiane. Ryanair wypada słabiej i choć przekracza limity pasażerów z 2019 r. już szósty miesiąc z rzędu, to dynamika nie przekroczyła ani razu 114 proc., a ostatni miesiąc okazał się nieznacznie słabszy niż lipiec 2022 r. Bez wątpienie do tej różnicy przyczynia się inny rodzaj samolotów używanych przez obu przewoźników. Wizz Air ma przewagę w liczbie foteli w samolocie. Jego airbusy mogą zabrać nawet 239 pasażerów, a Ryanair musi zadowolić się maksymalnie 189 miejscami w najnowszych boeingach B737 MAX.

Wykres 3.

Ryanair nadrabia skromniejszą dynamikę wzrostu przewozów lepszym wskaźnikiem wypełnienia miejsc (Seat Factor, SF), w czym pomaga mu mniejsza pojemność jego samolotów. W sierpniu SF irlandzkiej linii wyniósł po raz drugi z rzędu 96 proc., czyli wynik który był odnotowywany regularnie przed pandemią. Pomimo większej liczby foteli w airbusach Wizz Aira w sierpniu osiągnął on SF w wysokości 91 proc., czyli tylko o 5 punktów proc. mniej niż jego konkurent z Dublina. Niemniej przed koronakryzysem ta różnica była zazwyczaj mniejsza, więc Wizz Air ma jeszcze przestrzeń do poprawy. Wykres 4 pokazuje różnice w SF obu linii w ostatnich 56 miesiącach.

Wykres 4.

Po ośmiu miesiącach br. obaj przewoźnicy przekroczyli liczby obsłużonych podróżnych z analogicznego okresu w 2019 r. Wizz Air przewiózł już 28 mln pasażerów, czyli o 3 mln więcej. Z kolei Ryanair obsłużył 106 mln klientów, a więc przekroczył o 4 mln dane z 2019 r. Wykres 5 ilustruje liczbę przewiezionych pasażerów po ośmiu miesiącach w latach 2019-2022.

Wykres 5.

Tak jak się spodziewaliśmy okres wakacyjny okazał się dla obu przewoźników bardzo dobry. Można już bez większych zastrzeżeń stwierdzić, że to linie budżetowe zostały beneficjentami odłożonego popytu na podróże lotnicze (tzw. revenge travel). W dodatku obawy o strajki personelu lotniczego zmaterializowały się głównie w liniach sieciowych, takich jak Lufthansa czy SAS, a przewoźnikom nisko-kosztowym udało się konflikty pracownicze skutecznie rozładować. Innym plusem Ryanaira i Wizz Air jest niekorzystanie z wielkich lotnisk przesiadkowych, które w sezonie letnim przeżywały poważne kłopoty operacyjne i musiały ograniczać liczby obsługiwanych pasażerów.


Co nas czeka we wrześniu, kiedy popyt na podróże prywatne słabnie? Zazwyczaj wyniki przewozowe dziewiątego miesiąca roku Ryanaira i Wizz Aira są słabsze od sierpniowych o ok. 5 punktów proc. Wystąpienie tej prawidłowości również w 2022 r. oznaczać będzie, że potrzeba podróżowania Europejczyków nie została w pełni zaspokojona w lecie, co jest bardzo prawdopodobne, bo wrzesień jest jeszcze miesiącem wakacyjnym, zwłaszcza na południu Starego Kontynentu. Kluczowym dla całorocznych wyników obu linii będzie zapewne IV kwartał br. Wtedy możemy zacząć odczuwać skutki zbliżającej się recesji, a konieczność oszczędzania z powodu kryzysu energetycznego wywołanego przez Rosję w związku z jej agresja na Ukrainę, może skłonić wielu potencjalnych pasażerów do odłożenia wojaży na bardziej bezpieczne i spokojne czasy.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

Michalzpoznania 2022-09-05 09:28   
Michalzpoznania - Profil Michalzpoznania
Skoro tak piekne wyniki linie osiągają może by tak dołożyć trochę maszyn do Poznania ? Brakuje w Poznaniu kilku kierunków - BCN, MAD, AGP, LIS, VIE, ZRH, CDG.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy