Izrael zakaże samolotów czterosilnikowych

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
03 września 2022 10:05
Izraelskie Ministerstwo Transportu zapowiedziało wprowadzenie całkowitego zakazu wykonywania operacji lotniczych z i do izraelskich lotnisk samolotami czterosilnikowymi. Zasada wejdzie w życie 31 marca 2023 roku w ramach krajowej walki z zanieczyszczeniem środowiska.
Reklama

Izrael pożegna się ze wszystkimi samolotami czterosilnikowymi. Izraelskie Ministerstwo Transportu i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a właściwie zależna od niego organizacja zarządzająca lotniskami w kraju, zapowiedziała wprowadzenie całkowitego zakazu wykonywania operacji lotniczych z i do izraelskich lotnisk samolotami czterosilnikowymi. Obostrzenie wejdzie w życie już 31 marca 2023 roku w ramach krajowej walki z zanieczyszczeniem środowiska. Ponadto, regulator chce ograniczyć emisję głośności wokół terenów przylotniskowych.

- Wzrost ruchu pasażerskiego na izraelskim lotnisku Ben Gurion jest prawdziwym wyzwaniem dla ekologii i środowiska. Rozwój lotnictwa w naszym kraju nie może polegać jedynie na cyfryzacji usług, ale powinien także patrzeć na potrzebę troski o nasze otoczenie. Ograniczenie obecności samolotów czterosilnikowych w Izraelu jest dobrym początkiem i częścią większego planu - potwierdził Hagai Topolanski, dyrektor urzędu.


Zakaz nie będzie miał charakteru absolutnego, co oznacza, że w sytuacjach awaryjnych samolot z czterema silnikami odrzutowymi wciąż będzie mógł wylądować w Izraelu za zgodą odpowiednich urzędów. Z punktu widzenia przewozów pasażerskich potencjalne obostrzenia nie wpłyną na działania przewoźników. Obecnie żadne połączenie izraelskie nie jest wykonywane samolotem czterosilnikowym, a widok pasażerskich maszyn Airbus A340, Airbus A380 lub Boeing 747 jest rzadkością. Linia El Al wycofała ostatni samolot z czterema silnikami na chwilę przed wybuchem globalnej epidemii. Również linia Emirates, która niedawno uruchomiła trasę z Dubaju do Tel Awiwu, lata do Izraela mniejszymi samolotami Boeing 777-300ER.

Więcej trudności będzie miał z pewnością izraelski segment przewozów towarowych, który w dużej mierze opiera się na maszynach czterosilnikowych. Nie wiadomo, jak na decyzję regulatora zareagują towarowe linie lotnicze, regularnie latające "Jumbo Jetami" m.in. z Tel Awiwu do amerykańskiego Nowego Jorku i belgijskiego Liege. Zakaz może drastycznie zmniejszyć możliwości operacyjne tych przewoźników.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama