Awaria silnika w samolocie linii Enter Air z Gdańska

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
16 sierpnia 2022 08:30
Wczoraj (15.08) doszło do niebezpiecznego zdarzenia podczas czarterowego lotu z Gdańska na Fuerteventurę realizowanego przez samolot Boeing 737-800 linii Enter Air. Załoga zgłosiła uszkodzenie silnika zaraz po starcie. Maszyna wylądowała w Warszawie.
Reklama
Wczoraj (15.08) w godzinach popołudniowych doszło do niebezpiecznej sytuacji podczas czarterowego lotu realizowanego przez polską linię czarterową Enter Air. Samolot Boeing 737-800 o znakach rejestracyjnych SP-ENU wystartował z niespełna godzinnym opóźnieniem o godzinie 16:59 z gdańskiego Rębiechowa, aby po blisko pięciu godzinach lotu wylądować na hiszpańskiej Fuerteventurze.

Zaraz po starcie z Gdańska załoga samolotu zgłosiła uszkodzenie silnika i podjęła zgodną z procedurami decyzję o powrocie do Rębiechowa. Lądowanie w Trójmieście nie mogło jednak nastąpić od razu ze względu na pełne zbiorniki paliwa. W celu spalenia paliwa i zmniejszenia ciężaru samolotu maszyna Boeing 737-800 przez kilka godzin krążyła nad Pomorzem i Morzem Bałtyckim.

- Załoga po starcie samolotu zgłosiła usterkę techniczną. W międzyczasie nad Trójmiastem przeszła burza. Załoga zgłosiła, że będzie lądować, ale bezpiecznie może zrobić to dopiero po jakimś czasie. Planowany czas lądowania to godzina 20:00 - powiedziała zaraz po zaistnieniu sytuacji Agnieszka Michajłow, rzeczniczka prasowa gdańskiego lotniska.


Zanim udało się spalić wystarczającą ilość paliwa, warunki pogodowe nad Trójmiastem znacznie się pogorszyły. Lądowanie awaryjne w Gdańsku okazało się niemożliwe, więc samolot ze 171 pasażerami na pokładzie skierował się w stronę Lotniska Chopina w Warszawie. Maszyna bezpiecznie wylądowała na stołecznym lotnisku pomimo awarii silnika o godzinie 20:40. Do zdarzenia ustosunkowała się linia Enter Air.

- Załoga samolotu Enter Air (rejestracja SP-ENU), który w poniedziałek po południu wyleciał z Gdańska na hiszpańską wyspę Fuerteventura zgłosiła po starcie uszkodzenie silnika. Zgodnie z procedurą piloci podjęli decyzję o powrocie na lotnisko w Gdańsku. Z powodu pełnych zbiorników konieczne było wypalenie paliwa, aby zmniejszyć ciężar samolotu do lądowania. W tym czasie warunki pogodowe w Gdańsku istotnie się pogorszyły, dlatego samolot został przekierowany do Warszawy. Pasażerowie polecą z Warszawy innym samolotem najszybciej jak będzie to możliwe, uwzględniając konieczność skompletowania załogi oraz ograniczenia w funkcjonowaniu obu lotnisk w godzinach nocnych. Turyści zarówno w Warszawie jak i na Fuerteventurze zostaną przetransportowani do hoteli - zapewnił polski przewoźnik.

Rejs linii Enter Air nie był jedynym, którego bezpieczna realizacja została utrudniona przez skrajnie niebezpieczne warunki pogodowe na Pomorzu. W godzinach wieczornych na Lotnisko Chopina przekierowano również połączenia linii Ryanair z tureckiej Antalyi i włoskiego Mediolanu. Wiele innych lotów do Gdańska było znacznie opóźnionych.

Fot.: Twitter (FlightRadar24)

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama