Zaskakujące dodatkowe powody zatykania się Heathrow

9 sierpnia 2022 10:40
Lotnisko Heathrow poinformowało, że zatrudniło dodatkowo aż 1300 osób, głownie w służbach security. Dokonało też analizy powodów tak ogromnych problemów z przepustowością i punktualnością. Jej wyniki, w pewnej części są dość zaskakujące.
Reklama

Lotnisko Heathrow poinformowało, że zatrudniło dodatkowo 1300 osób, głównie w Security, gdyż tam było najważniejsze wąskie gardło. Obecnie te służby mają te same, ilościowe zdolności kontrolne co w szczycie sezonu przed pandemią. Powinny one, poza godzinami szczytu, być w stanie obsłużyć 80proc. pasażerów w ciągu 20 minut.

W pierwszych dziesięciu dniach lipca odleciało z największego europejskiego portu lotniczego ponad milion pasażerów. Oznacza to, że w całym lipcu Heathrow powinno obsłużyć ponad 6 mln pasażerów. Wiemy, że w czerwcu lotnisko obsłużyło blisko 6 mln pasażerów, czyli o 17,3 proc. mniej niż w czerwcu 2019. Przy takim wyniku ogromne opóźnienia i problemy z punktualnością i przepustowością portu mogą być zaskakujące.

Port poinformował, że jednym z istotnych powodów zaistniałej sytuacji były nie tylko braki kadrowe, ale i inna niż dotychczas struktura ruchu.

Zdecydowanie mniej jest pasażerów biznesowych, a proporcjonalnie więcej turystycznych, rodzinnych itp. Oni też stanowią prawie całość tzw. popytu odłożonego.

Według analiz lotniska ci pasażerowie są mniej doświadczeni w podróżach lotniczych, a szczególnie obce im są zasady bezpieczeństwa. Wielu z nich bierze płyny do bagażu podręcznego – aż 60 proc. walizek i toreb zostało odrzucone przez służby security z tego powodu. A w takim przypadku konieczne jest czasochłonne przeszukanie bagażu. Obecnie nawet, gdy wszystkie linie security są otwarte to kolejki posuwają się powoli głównie z tego powodu. Pewne znaczenie ma tu też brak doświadczenia nowych pracowników. Według analiz portu, w lipcu pasażerowie spędzili dodatkowo 2,1 mln minut w punktach kontroli security.

Port skierował dodatkowe grupy pracowników do informowania pasażerów jeszcze przed kontrolą o najważniejszych zasadach security i do odpowiadania na pytania.

Problem stanowią też pasażerowie, którzy pojawiają się na lotnisku wcześniej niż trzy godziny przed odlotem rejsu. W takiej sytuacji nie jest możliwe odprawienie bagażu.

Wiele krajów wymaga nadal zaświadczeń o szczepieniu przeciwko COVID, co dodatkowo wydłuża czas odprawy pasażerskiej.


Inna struktura ruchu również w inny sposób wpływa na opóźnienia rejsów. Pasażerowie niebiznesowi przewożą zdecydowanie więcej bagażu. A, dodatkowo, na Heathrow, najwięcej pasażerów podróżuje rejsami transatlantyckimi, a na nich limit bagażu bezpłatnego jest znacznie większy. A można też przypuszczać, że w przypadku popytu odłożonego średnia przewożonego bagażu jest większa niż było to przed pandemią.

Jest bardzo prawdopodobne, że podobne są powody zatykania się lotniska amsterdamskiego. Tam też króluje teraz ruch transatlantycki. I znaczna część pasażerów ma dość ograniczone doświadczenia w podróżach lotniczych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy