Rzeszów-Jasionka: Nieoczekiwany zysk za 2021 r.

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
01 sierpnia 2022 12:14
W 2021 r. spółka Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka odnotowała zysk netto. Ten wynik jest jednak efektem sprzedaży gruntów.
Reklama
Lotnisko w Rzeszowie w sprawozdaniu finansowym za 2021 r. może pochwalić się dodatnim rezultatem netto w wysokości 17,3 mln zł. Osiągniecie zysku przez średniej wielkości, regionalne lotnisko w Polsce, w drugim roku pandemii powinno zostać uznane za sukces.. Niemniej przegląd dokumentów księgowych podkarpackiej firmy za ub.r. studzi nadmierny entuzjazm. Zysk został wypracowany dzięki sprzedaży gruntów spółki, które mają służyć do stworzenia bazy logistyczno-magazynowej wokół obszaru lotniska.


Przychody ze sprzedaży Jasionki wzrosły o 56 proc. i wyniosły niespełna 50 mln zł. Na te wzrosty złożyły się większe liczby pasażerów i operacji lotniczych. W 2021 r. port w Rzeszowie obsłużył 253 tys. podróżnych, czyli o 7,4 proc. więcej niż w 2020 r. Wzrost liczby pasażerskich operacji lotniczych w stosunku do 2020 r. wyniósł 8,3 proc. i zamknął się kwotą 3278. Największy wzrost przychodów dotyczył jednak sprzedaży paliwa, która wzrosła prawie dwukrotnie.

Wzrosły również koszty sprzedaży, ale tylko o 17 proc. Poza amortyzacją (26 mln zł) największym wydatkiem pozostają wynagrodzenia pracowników (18 mln zł) i zakup paliwa (17 mln zł). W sumie wydatki sprzedażowe zamknęły się kwotą prawie 84 mln zł, co skutkowało stratą ze sprzedaży w wysokości 34 mln zł. Pozostałe przychody operacyjne w 2021 r. wyniosły aż 52,3 mln zł, czyli były wyższe niż przychody ze sprzedaży. Jest to efekt ujęcia właśnie w tym miejscu rachunku zysków i strat sprzedaży nieruchomości, która przyniosła spółce ok. 36 mln zł. Inne koszty operacyjne nie przekroczyły 380 tys. zł. W konsekwencji zysk operacyjny wyniósł 18 mln zł. Po odjęciu rezultatu z działalności finansowej spółka z Rzeszowa osiągnęła zysk netto w wysokości 17,3 mln zł.

Suma bilansowa spółki z Jasionki w 2021 r. zwiększyła się o 5,4 mln zł. Ten wzrost nastąpił dzięki wyższym o ponad 33 mln zł kapitale obrotowym. Z kolei po stronie pasywów powiększył się kapitał zakładowy spółki, dzięki jego podniesieniu przez udziałowców w sumie o 27,5 mln zł. Na dzień 31 grudnia ub.r. województwo podkarpackie posiadało 56,35 proc. udziałów w spółce, a Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” 43.65 proc. Wskaźniki płynnościowe i zadłużenia ogółem portu w Jasionce zostały poprawione i spółka wygenerowała 25,5 mln środków pieniężnych.


W nadchodzących miesiącach zarząd lotniska liczy na odbudowanie ruchu lotniczego i dalszy rozwój działalności poza lotniczej. Paradoksalnie, dla podkarpackiego portu, agresja Rosji na Ukrainę była zdarzeniem korzystnym, bo lotnisko stało się głównym ośrodkiem logistycznym służącym pomocy humanitarnej i militarnej dla Ukrainy. W 2022 r. przyniesie to spółce znacząco wyższe przychody z tytułu obsługi naziemnej oraz sprzedaży paliwa lotniczego. Również rozmieszczenie części sił szybkiego reagowania NATO w regionie Podkarpacia może wygenerować dodatkowe przychody związane z wynajmem infrastruktury lotniska.

Fot: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy