Katowice: Zmiana oznaczenia progów drogi startowej

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
29 lipca 2022 09:03
Lotnisko w Katowicach poinformowało, że z 5 na 6 października 2022 roku nastąpi zmiana oznaczenia tożsamości progów drogi startowej. Zamiast dotychczasowego kierunku 09/27 pojawi się oznaczenie 08/26, bardziej odpowiadające rzeczywistemu azymutowi magnetycznemu.
Reklama

Z 5 na 6 października 2022 roku nastąpi zmiana oznaczenia tożsamości progów drogi startowej w katowickich Pyrzowicach. Tamtejsza droga startowa oznaczana jest obecnie kierunkiem 09/27, lecz ze względu na odnotowane przez geodetów rozbieżności już wkrótce otrzyma oznaczenie 08/26. Taki znak tożsamości progów drogi startowej będzie odpowiadał rzeczywistemu azymutowi magnetycznemu.


- Znaki tożsamości progów drogi startowej nie są wartościami nadanymi raz na zawsze. Wyznacza się je według północy magnetycznej, a biegun magnetyczny Ziemi zmienia się. Dlatego ICAO (Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego) nakazuje wszystkim lotniskom, aby raz na 5 lat przeprowadzały badanie porównujące oznaczenie tożsamości progów drogi startowej z ich rzeczywistym azymutem magnetycznym. Wynik tego typu badania, które geodeci przeprowadzili w KTW w marcu 2022, wykazał rozbieżności kwalifikujące się do zmiany oznaczenia - informują przedstawiciele katowickiego lotniska.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama