Chiński samolot Comac C919 bliski certyfikacji

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
24 lipca 2022 11:30
Samolot C919, czyli maszyna spod szyldu chińskiego producenta Comac, pozytywnie przeszła wszystkie loty testowe. Oznacza to, że samolot C919 jest bliski certyfikacji, która umożliwi producentowi wprowadzenie samolotu na rynek.
Reklama

Wczoraj (23.07) chiński producent Comac przekazał, że sześć testowych samolotów C919 zaliczyło zadania kontrolne, sprawdzające możliwości konstrukcyjne maszyn. Pozytywne przejście etapu testowania oznacza, że program C919 może wejść w końcową fazę, przed ostatecznym wprowadzeniem samolotu na rynek. Producent Comac zapowiedział rozpoczęcie starań o certyfikację modelu C919 przed chińskim regulatorem, która jest niezbędna do wprowadzenia samolotu C919 do komercyjnego obrotu.


Program C919 wszedł w życie w 2008 roku, lecz od tamtej pory musiał mierzyć się z niezliczonymi przeszkodami. Maszyna została zaprojektowana jako bezpośredni konkurent amerykańskich samolotów Boeing 737 MAX oraz europejskich maszyn Airbus A320neo. Trudności w zapewnieniu stałego łańcucha dostaw, zwiększona kontrola towarów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych oraz pandemia koronawirusa sprawiły, że program C919 był opóźniany bez końca.

Pierwszym użytkownikiem samolotu C919 będzie narodowa linia China Eastern Airlines, która złożyła zamówienie na pięć maszyn C919 w marcu ub. roku. Inauguracyjna dostawa pierwszego egzemplarza powinna nastąpić już w przyszłym miesiącu.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama