Dobry wynik finansowy Grupy Lufthansy w drugim kwartale 2022

Marek Serafin - Profil Marek Serafin
19 lipca 2022 09:20
Grupa Lufthansy ogłosiła wstępny wynik finansowa, jaki osiągnęła w drugim kwartale 2022. Zysk operacyjny (EBIT) był na poziomie pomiędzy 350 i 400 mln euro. Rok temu była to strata wynosząca 827 mln.
Reklama

Staramy się śledzić obecne wyniki finansowe i przewozowe przewoźników europejskich, gdyż to kluczowy moment, gdy linie lotnicze wychodzą z zapaści COVID-owej. Na ich podstawie możemy próbować prognozować dalszy rozwój sytuacji. Wyniki finansowe są kluczowe, gdyż w obecnej sytuacji to stan aktywów, poziom zadłużenia, zdolność kredytowa i płynność gotówkowa będą decydowały nie tylko o zdolności do przetrwania, ale o sile konkurencyjnej i o możliwościach inwestowania w rynek. To poczucie siły finansowej, w dużym stopniu, zdecydowało, że Ryanair jest aż tak agresywny.


Niedawno Grupa Lufthansy ogłosiła wstępne wyniki finansowe w drugim kwartale 2022. Po raz pierwszy od rozpoczęcia się pandemii są one pozytywne. W ubiegłym roku w samym szczycie kryzysu Grupa miała wynik operacyjny (EBIT) na poziomie -827 mln euro. Obecnie, przed audytem EBIT to zysk pomiędzy 350 i 400 mln euro. Największy wpływ na tak ogromną zmianę wyniku miał skokowy wzrost przychodów – z 3,2 mld do około 8,5 mld euro.

Szczególnie dobre wyniki osiągnęła spółka Lufthansa Technik oraz, co nie jest żadną niespodzianką, Lufthansa Cargo. Jak widać tej drugiej spółce, tylko w bardzo ograniczonym stopniu zaszkodziło zamknięcie tras transsyberyjskich i utrudnienie dostępu do rynku azjatyckiego.

Wynik finansowy części pasażerskiej Grupy był wciąż ujemny, ale uległ zdecydowanej poprawie. Pozytywnym wyjątkiem był Swiss, który i tu miał zysk. W całej Grupie LH szwajcarska linia jest niezmiennie najbardziej efektywna finansowo, jeżeli chodzi o przewozy pasażerskie. Przejęcie jej było jedną ze zdecydowanie najlepszych inwestycji Lufthansy, i strategicznie i finansowo.

Wzrosły współczynniki wykorzystania miejsc pasażerskich (LF-y) i, w znacznym stopniu, średnie wpływy jednostkowe. Tu istotne znaczenie, szczególnie w aspekcie wyniku finansowego, miało osiągnięcie bardzo wysokich LF-ów w wyższych klasach podróży.Grupa nie komentuje tego zaskakującego nieco zjawiska, ale warto się do niego odnieść.

I przewoźnicy i eksperci zgodnie podkreślają, że jednym ze skutków pandemii jest na razie trwały znaczny i nieproporcjonalny spadek popytu na przewozy biznesowego. Można by więc oczekiwać, że oznaczać to będzie znaczny spadek LF-ów w wyższych klasach podróży. Najprawdopodobniej jednak znaczna część dobrze sytuowanych pasażerów zdecydowała się odbywać podróże prywatne w klasach biznes i ekonomicznej premium. Chyba uznali, że obecnie jest to wskazane nazwijmy to ze „względów bezpieczeństwa medycznego”.


Grupa osiągnęła zdecydowanie pozytywną płynność finansową – adjusted cash flow, na poziomie 2 mld euro. Rok temu było to 382 mln. Stało się tak dzięki pozytywnemu wynikowi operacyjnemu (EBIT) i wysokiemu poziomowi rezerwacji na przyszłe podróże. Grupa oczekuje, że zadłużenie netto zmniejszy się o podobną kwotę czyli o 2 mld. Na koniec pierwszego kwartału 2022 wynosiło ono 8,3 mld.

Komentarz

Ledwo kryzys pandemiczny zaczął się kończyć, a Grupa LH osiągnęła już pozytywny wynik finansowy. A pamiętajmy, że w okresie epidemii, jak pokazują dane z lotnisk europejskich, rynek niemiecki był szczególnie mocno dotknięty ograniczeniami ruchu. Jednym z głównych powodów tak szybkiego odradzania się finansowego była niewątpliwie optymalna polityki w odniesieniu do planowania i realizowania oferowania. Grupa była tu mocno konserwatywna starając się nie dopuścić do dramatycznych spadków LF-ów. Bardzo dobrze wykorzystała wspaniałą koniunkturę na rynku przewozów cargo. I tu dywersyfikacja biznesowa miała pozytywny wpływ na wspólny wynik całej Grupy. Ostateczne, poddane audytowi, dane finansowe zostaną ogłoszone na początku sierpnia.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy