CPK: Umowa ramowa na budowę lotniska w Baranowie
Spółka CPK podpisuje umowę ramową z wykonawcami prac budowlanych. To kolejny etap przybliżający rozpoczęcie budowy portu "Solidarność".
Reklama
Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) wyłoniła ośmiu wykonawców prac budowlanych na terenie przyszłego lotniska, z którymi w najbliższych dniach podpisze umowę.
Celem przetargu było wyłonienie firm, które będą realizowały budowlane prace przygotowawcze dotyczące portu "Solidarność" w formie umowy ramowej. W szczegółowy zakres zamówienia wchodzą m.in. niwelacja i zagospodarowanie terenu, realizacja obiektów tymczasowych, rozbiórki, przyłącza do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby inwestycji i inne prace niewymagające sporządzenia projektu architektoniczno-budowlanego. Szacowana wartość zamówienia to ponad 1,7 mld zł.
Spółka finalizuje ostatni element postępowania, czyli podpisanie umowy ramowej z ośmioma wykonawcami, wśród których znaleźli się: Budimex, Doraco, Mostostal Warszawa, NDI, Polimex Infrastruktura, PORR, Strabag i Trakcja.
- To postępowanie przetargowe spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony kluczowych firm z branży budowlanej. Wszystkie posiadają wymagane doświadczenie w dużych projektach infrastrukturalnych. Podpisujemy umowy z najlepszymi, co gwarantuje dobrą współpracę i sprawną realizację prac budowlanych związanych z Portem Solidarność – mówi prezes spółki CPK Mikołaj Wild.
Zamówienie obejmuje również liczne prace i usługi towarzyszące, m.in. opracowywanie dokumentacji projektowej i specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych, a także pozyskiwanie decyzji administracyjnych, uzgodnień i opinii niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji, dokonywanie zgłoszeń budowy i robót budowlanych oraz prace geodezyjne i opracowanie dokumentacji powykonawczej.
- Firmy, z którymi podpisujemy umowę to mocni gracze w branży, co jest dobrym prognostykiem na dalsze działania. Następnym krokiem jest rozpoczęcie budowlanych prac przygotowawczych. Ich terminy i zakresy będą dostosowane do procesów pozyskiwania decyzji administracyjnych i nabywania przez CPK kolejnych nieruchomości – mówi Krzysztof Owczarczyk, dyrektor Biura Realizacji Programu Lotniskowego CPK.
Formuła umowy ramowej pozwala spółce CPK na sprawny wybór wykonawców. Poszczególne zamówienia będą zlecane w ramach uproszczonych postępowań wykonawczych. W przetargu brano pod uwagę przede wszystkim warunki i kryteria jakościowe, np. doświadczenie oferentów oraz możliwości pozyskania maszyn budowlanych. W kolejnym kroku, przy procedowaniu zamówień wykonawczych, dużą rolę odegra m.in. proponowana cena i czas realizacji.
Jednocześnie spółka CPK prowadzi kilka istotnych przetargów dotyczących procesu inwestycyjnego. Bardzo zaawansowane są przetargi m.in. na projektowanie i na tzw. inżyniera kontraktu dla linii kolejowych CPK. W postępowaniu na projektanta generalnego terminalu i dworca kolejowego (tzw. Master Architekta) spółka zaprosiła do złożenia ofert pięć międzynarodowych biur architektonicznych, które brały udział w dialogu konkurencyjnym.
Fot.: Materiały prasowe
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych
nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności
za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.