Heathrow prosi linie lotnicze o wstrzymanie sprzedaży biletów

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
13 lipca 2022 09:00
Londyńskie lotnisko Heathrow zaleciło przewoźnikom zaprzestanie sprzedaży biletów na następne dwa miesiące. Największy, brytyjski port lotniczy nie radzi sobie z obsługą zwiększonej liczby pasażerów.
Reklama
Lotnisko Londyn Heathrow ogranicza liczbę pasażerów, którzy mogą zostać odprawieni każdego dnia w miesiącach letnich. Limit wynosi 100 tys. osób, czyli o 4 tys. mniej niż zaplanowane oferowanie. Ograniczenie liczby pasażerów będzie obowiązywało przez dwa miesiące tj. od 12 lipca do 11 września br. Jak podaje BBC w ostatnich tygodniach tysiące podróżnych z Wielkiej Brytanii musiało zmierzyć się z zakłóceniami, w tym z podróżami odwołanymi w ostatniej chwili. Powodem tych zaburzeń jest brak wystarczającej liczby pracowników, którzy zostali zwolnieni podczas pandemii, a ich brak nadal nie został uzupełniony nowymi naborami. Heathrow obawia się, że nadchodzący szczyt przewozowy może jeszcze bardziej zaostrzyć obecny kryzys.

Brytyjski rząd polecił przewoźnikom zrewidować rozkłady lotów po chaosie, który wydarzył się w maju br., właśnie z powodu niedoboru personelu w branży. Ponadto wprowadzono tymczasowe zawieszenie przepisów dotyczących zasad utrzymywania slotów na lotniskach, co ma umożliwić liniom lotniczym dostosowywanie letnich rozkładów bez obaw o utratę praw do startów i lądowań. Pomimo tej decyzji przedstawiciele Heathrow stwierdzili, że rozkłady linii lotniczych nadal pozwalają na przewiezienie większej liczby pasażerów niż lotnisko jest w stanie obsłużyć.


- W ciągu ostatnich kilku tygodni, gdy liczba odlatujących pasażerów regularnie przekraczała 100 tys. dziennie, zaczęliśmy doświadczać momentów, w których usługi spadały do nieakceptowalnego poziomu. Oznaczało to długie kolejki, długie oczekiwanie dla pasażerów wymagających zwiększonej pomocy, zaginięcia bagażu, niską punktualność i odwołania w ostatniej chwili – powiedział szef Heathrow, John Holland-Kaye. - Oceniamy, że ​​maksymalna dzienna liczba odlatujących pasażerów, jaką linie lotnicze, personel naziemny i infrastruktura lotniska mogą łącznie obsłużyć w okresie letnim, wynosi nie więcej niż 100 tys. Najnowsze prognozy wskazują, że pomimo zawieszenia przepisów slotowych, codziennie w okresie letnim odlatywać może średnio 104 tys. osób – co daje dzienny nadmiar 4 tys. Średnio ok. 1,5 tys. miejsc z tych nadmiarowych 4 tys. zostało już sprzedanych pasażerom, a więc jesteśmy zmuszeni prosić lonie lotnicze o zaprzestanie sprzedaży biletów, aby ograniczyć negatywne skutki dla ich pasażerów - dodał Holland-Kaye.

Liczba pasażerów w londyńskim porcie stale rośnie, bo ruch wraca szybko na Heathrow po koronakryzysie. Liczby pasażerów są jednak nadal poniżej poziomów sprzed pandemii COVID-19. Wtedy lotnisko odnotowywało od 110 tys. do 125 tys. odprawionych podróżnych dziennie. Holland-Kaye przeprosił pasażerów, których plany podróży mogą zostać zakłócone. Jednocześnie zauważył, że jest to właściwe rozwiązanie, które zapewni lepsze, bardziej niezawodne podróże pasażerom oraz bezpieczeństwo wszystkim pracującym na lotnisku.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy