Zakończono konflikt w PAŻP-ie

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
10 lipca 2022 10:30
Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego poinformował o podpisaniu 180 umów na czas nieokreślony dla kontrolerów ruchu lotniczego, którzy przez ostatnie miesiące protestowali wobec działań i standardów pracy nałożonych przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej.
Reklama
W ostatnich sześciu miesiącach w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej trwał konflikt ze Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Personel PAŻP-u protestował wobec rzekomo niesprawiedliwego systemu wynagradzania pracowników oraz stale pogarszających się warunków zatrudnienia. Najwyższa Izba Kontroli podzielała stanowisko związkowców ostrzegając przed nadmiernym zmęczeniem kontrolerów, które może bezpośrednio wpływać na bezpieczeństwo operacji lotniczych wykonywanych nad Polską.

Nad PAŻP-em wisiało widmo masowego opuszczenia stanowisk przez kontrolerów ruchu lotniczego, szczególnie tych zatrudnionych na Lotnisku Chopina w Warszawie. Pod koniec kwietnia br. Urząd Lotnictwa Cywilnego zagroził, że w przypadku braku osiągnięcia porozumienia może dojść do całkowitego paraliżu polskiego nieba. Na szczęście, ten scenariusz się nie spełnił, gdyż na chwilę przed rozpoczęciem okresu majówkowego PAŻP tymczasowo porozumiał się ze ZZ KRL. Ostateczne rozwiązanie wielomiesięcznego sporu nastąpiło w ostatnich dniach czerwca br. Wówczas, PAŻP przekazał, że po ponad dwumiesięcznych negocjacjach i konsultacjach udało się wypracować wspólne stanowisko, co zaowocowało akceptacją wstępnej treści porozumienia.


Finalna umowa miała zostać sporządzona do 10 lipca 2022 roku. Jak poinformował Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych, końcową wersję 180 umów na czas nieokreślony z protestującymi kontrolerami udało się podpisać odrobinę wcześniej, już 8 lipca 2022 roku.

- Tym samym trwający od sześciu miesięcy konflikt z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej możemy uznać za zakończony. Podpisanie umów zwieńczyło sześć miesięcy wspólnej walki o bezpieczeństwo, godność, wynagrodzenia i przyjazne warunki pracy w środowisku, które z natury jest stresogenne. Dziękujemy, że z nami byliście, wspieraliście nas na każdym kroku i wierzyliście, że odniesiemy sukces. Nasz spokój i komfort pracy ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników przestrzeni powietrznej - przekazał ZZ KRL.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy