Koniec sporu w PAŻP-ie. Umowa z kontrolerami zaakceptowana

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
29 czerwca 2022 09:28
Umowa PAŻP-u ze związkami zawodowymi kontrolerów ruchu lotniczego uzgodniona. Paraliżu nieba nad Polską nie będzie, ale ugoda może okazać się kosztowna dla polskiego podatnika.
Reklama

Po ponad dwumiesięcznych negocjacjach i konsultacjach dyrekcja Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) oraz związki zawodowe kontrolerów ruchu lotniczego doszły do porozumienia. Przypomnijmy, że spór w Agencji osiągnął swoje apogeum pod koniec kwietnia br., kiedy 136 kontrolerów ruchu lotniczego nie przyjęło nowych warunków pracy i płacy, co groziło paraliżem lotów nad Polską i w mazowieckich portach lotniczych od 1 maja 2022 r.

Po zwolnieniu szefa Agencji, Janusza Janiszewskiego, i podjęciu rozmów ustalono, że do 10 lipca br. ma zostać wynegocjowana umowa finalna. Strony konfliktu wypracowały porozumienie pod koniec maja br. i przekazały je do konsultacji wszystkim związkom zawodowym działającym w PAŻP-ie. Te ostatnie zaakceptowały umowę w tym tygodniu i obecnie ostatni akt należy do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Porozumienia jest aktualnie poddawane analizie w Ministerstwie Infrastruktury, ale zgodnie ze słowami ministra nie należy spodziewać się sprzeciwu urzędu.


Według kierownictwa PAŻP-u, które zwołało briefing prasowy i wydało oświadczenie. Składało się one głownie z podziękowań i zapewnieniu, że zostanie zachowane wszystkie operacje lotnicze. Z wcześniejszych doniesień prasowych wiadomo, że uzgodniona umowa zawiera następujące główne punkty.
  1. System Single Person Operation (SPO), czyli jednoosobowa praca na wieżach lotnisk będzie stosowana wyłącznie w małych portach i tylko podczas niskiego natężenia ruchu lotniczego. Do małych portów zapewne zaliczono Szymany, Zieloną Górę i Lublin.
  2. Wprowadzono nowy regulamin pracy, który będzie obejmował umowę o pracę oraz część stanowiącą kodeks etyki wspierający koncepcję just culture, która polega na nieskrępowanym przekazywaniu informacji dotyczących błędów i niedociągnięć funkcjonowania Agencji. Taki otwarty system ma przyczyniać się do eliminowania niebezpiecznych zdarzeń wynikających z niedoskonałości organizacji kontroli ruchu lotniczego.
  3. Nowy taryfikator wynagradzania ma nie przekroczyć planowanego budżetu PAŻP. W 2020 r. wydatki na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze wyniosły 566 mln zł i stanowiły 64 proc. wszystkich kosztów operacyjnych Agencji. Pracownicy maja otrzymać wyrównanie inflacyjne za 2022 r., ale dopiero w 2025 r. Takie opóźnienie jest uzasadnione założeniem, że ruch lotniczy będzie rósł i zgodnie z ostatnią prognozą EUROCONTROL ma przekroczyć poziomy z 2019 r. właśnie za trzy lata. Dzięki temu zwiększone przychody PAŻP powinny pokryć uzgodnione podwyżki.
  4. W końcu do pracy mają powrócić pracownicy, którzy zdaniem związkowców zostali bezprawnie zwolnieni przez poprzednią dyrekcję Agencji. Związkowcy mieli również domagać się odsunięcia wszystkich osób, które przyczyniły się do powstania konfliktu w PAŻP, ale spełnienie tego postulat nie zostało potwierdzone.
Zmiany są rozłożone w czasie i będą wchodzić w życie stopniowo aż do 2025 r.


Zawarcie umowy i spokój społeczny w PAŻP-ie są bez wątpienia bardzo dobrymi wiadomościami. Nie ma jednak gwarancji, że porozumienie rozwiąże wyzwania stojące przed Agencją. Wydaje się, że jest dokładnie odwrotnie. Zasada samowystarczalności, a więc ograniczenia przychodów PAŻP-u prawie wyłącznie do opłat nawigacyjnych pobieranych od linii lotniczych, może nie wystarczyć na zwiększone potrzeby związane z wydatkami na personel. W przypadku długotrwałego zamknięcia nieba nad Federacją Rosyjska i Ukrainą najważniejsze opłaty trasowe jeszcze długo nie wrócą do stanu sprzed pandemii. Koniecznym może okazać się, nie tylko zwiększenie opłat nawigacyjnych, ale również wyciągnięcie ręki do Skarbu Państwa, a więc polskich podatników. Nowa dyrekcja PAŻP-u swoich pomysłów na uniknięcie tego kosztownego scenariusza na razie nie ujawnia.

Fot.: Materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama