Rząd w Hadze zmniejszy przepustowość Schiphol

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
29 czerwca 2022 10:00
1 komentarz
Holandia znacząco ograniczy przepustowość amsterdamskiego lotniska Schiphol. Rząd w Hadze chciałby, aby Amsterdam obsługiwał maksymalnie 440 tys. lotów rocznie, czyli o 11 proc. mniej niż w 2019 roku. Powód? Chęć obniżenia emisji hałasu.
Reklama
Rząd w Hadze znalazł idealną okazję do ingerencji w działalność amsterdamskiego lotniska Schiphol, którego jest większościowym udziałowcem. W ostatnich tygodniach Schiphol jest świadkiem nieposkromionego chaosu i niewłaściwego zarządzania kadrą pracowniczą, co przekłada się na monstrualne kolejki pasażerów do kontroli bezpieczeństwa. Czas oczekiwania na kontrolę sięga nawet czterech godzin. W tym czasie podróżni muszą uzbroić się w nie lada cierpliwość i wytrzymałość. Konieczność ograniczenia negatywnych skutków niespotykanych dotąd absencji wśród pracowników sprawiła, że samo lotnisko podjęło decyzję o częściowym ograniczeniu przepustowości portu.

Rozwiązanie miało być tymczasowe, lecz z zapowiedzi holenderskiego rządu wynika, że zostanie ono z amsterdamskimi pasażerami na dłużej. Być może, na zawsze. Rząd w Hadze zadeklarował chęć wprowadzenia odgórnego limitu obsługiwanych przez Schiphol lotów w celu zmniejszenia emisji hałasu. Amsterdam miałby obsługiwać maksymalnie 440 tys. rejsów rocznie, czyli o 11 proc. mniej niż w 2019 roku.


- Decyzja ma na celu przywrócenie właściwej równowagi między dobrze funkcjonującym lotniskiem a środowiskiem. W naszym interesie jest życie w zdrowszym i bardziej naturalnym otoczeniu. Wiem, że to cios dla przemysłu lotniczego, który dopiero co odbudowuje się po pandemii koronawirusa, lecz musimy zacząć myśleć o wspólnej przyszłości - powiedział Mark Harbers, minister w holenderskim rządzie.

Zapowiedź drastycznego ograniczenia przepustowości w Amsterdamie Schiphol spotkała się z dużym sprzeciwem lotnictwa. Linia KLM wyraziła ubolewanie i wskazała na szkodliwość decyzji holenderskich władz. W jej konsekwencji Schiphol może stracić strategiczną rolę ważnego portu przesiadkowego na kontynencie i stać się zaledwie europejskim średniakiem. Również IATA, czyli Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych, wyraziło oburzenie propozycją większościowego udziałowca amsterdamskiego lotniska.

- To szok. Kolejna niezrozumiała decyzja. Po potrojeniu podatku od pasażera oraz drastycznej podwyżce o nawet 37 proc. opłat lotniskowych, Holandia wyobraża sobie irracjonalną, odgórną redukcję ruchu lotniczego w Schiphol - powiedział Willie Walsh, dyrektor generalny IATA.

Ostatnie komentarze

krzysiekl 2022-06-30 08:19   
krzysiekl - Profil krzysiekl
m.in. dlatego w Polsce potrzebne jest CPK.
Okęcie jest zbyt blisko centrum, ma ograniczenia nocne, z czasem pewnie pojawią się pomysły by wprowadzać kolejne.
ruch lotniczy ma szansę się rozwijać. Nawet gdyby nie było LOTu to zabraknie przepustowości.
CPK jest niezbędne, teren Okęcia oddać miastu, zostawić muzeum lotnictwa.

Jeśli ruch lotniczy bardzo spadnie spadnie na stałe (epidemie, koszt paliw, niepewność polityczna na świecie) to także CPK może być potrzebne: może być wtedy jedynym lotniskiem, do którego będzie się docierać transportem kolejowym. Będą głównie loty międzykontynentalne, trasy Europejskie zdominuje kolej.

Tak więc niezależnie od tegp jaka będzie przyszłość CPK trzeba budować
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy