Londyn Heathrow: Opłaty pasażerskie w dół

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
29 czerwca 2022 10:30
Civil Aviation Authority, czyli władze lotnicze Wielkiej Brytanii nakazały lotnisku Londyn Heathrow coroczne obniżanie opłat pasażerskich. Proces redukcji obciążeń nakładanych na podróżnych ma trwać do 2026 r.
Reklama

Największy port lotniczy w Wielkiej Brytanii, Londyn Heathrow będzie musiał obniżyć opłaty pasażerskie. Brytyjski regulator Civil Aviation Authority (CAA) stwierdził, że zmniejszenie opłat będzie współmierne do obecnego wzrostu liczby pasażerów, ale jednocześnie pozwoli lotnisku na niezbędne inwestycje. Jak podaje BBC i inne brytyjskie media przedstawiciele największego stołecznego portu lotniczego nie zgodzili się z uzasadnieniem CAA i stwierdzili, że ta decyzja utrudni przeprowadzenie poprawy kluczowych elementów infrastruktury i podważy możliwość wykonania ulepszeń oczekiwanych przez pasażerów.


Lotniskowe opłaty pasażerskie są pobierane przez linie lotnicze w momencie zakupu biletu, a następnie są przekazywane danemu portowi lotniczemu. W ten sposób pobrane środki składają się na utrzymanie i obsługę terminali, pasów startowych, systemów bagażowych i bezpieczeństwa. W tej chwili średnia opłata za pasażera na Heathrow wynosi ponad 30 funtów brytyjskich. CAA chce, aby do 2026 r. spadła do 26,31 funtów. Natomiast lotnisko Londyn Heathrow chciało podnieść opłatę do poziomu prawie 42 funtów. CAA w swojej decyzji stwierdził, że obniżenie opłaty odzwierciedla oczekiwany wzrost liczby pasażerów w miarę trwającego ożywienia ruchu lotniczego po pandemii oraz wyższego poziomu tej opłaty w 2022 r. W grudniu 2021 r. Heathrow otrzymał pozwolenie na podniesienie opłaty pasażerskiej z 19,60 do 30,19 funtów.

Richard Moriarty, dyrektor generalny CAA, powiedział, że obniżka opłat jest właściwym posunięciem w interesie konsumentów. - Nasza niezależna i bezstronna analiza wprowadza przystępne opłaty dla konsumentów, jednocześnie umożliwiając Heathrow dokonanie inwestycji potrzebnych w przyszłości - dodał Moriarty. Natomiast dyrektor naczelny Heathrow, John Holland-Kaye, stwierdził, że regulator wciąż nie dostrzega czego potrzeba do zapewnienia dobrej obsługi pasażerów, zarówno pod względem poziomu wymaganych inwestycji i kosztów operacyjnych, jak i niezbędnej zachęty dla prywatnych inwestorów. - Jeśli te elementy propozycji CAA nie zostaną skorygowane, to pasażerowie na Heathrow otrzymają gorszą usługę – dodał.

Linie lotnicze odbierają pozytywnie wczorajszą (28.06) decyzję, ale wezwały do szybszego obniżania opłat. Postanowienie CAA to ważny ruch, ale to dopiero początek procesu. Obecnie propozycja zostanie poddana konsultacjom. Ostateczna decyzja ma zostać opublikowana jeszcze w tym roku. Następnie istnieje możliwość odwołania się do Urzędu ds. Konkurencji i Rynków. Moriarty powiedział, że siła obecnego ożywienia tzn. większa liczba pasażerów oznacza, że ​​opłaty mogą zostać obniżone. Jednocześnie powiedział, że nawet ta redukcja pozwoli na inwestycje na Heathrow rzędu 3,6 mld funtów. Te środki mogą zostać przeznaczone m.in. na nowy system bagażowy w Terminalu 2. Na początku czerwca br. 5 tys. pasażerów utknęło na Heathrow z powodu odwołania lotów po awarii systemu bagażowego. - Jeśli chodzi o zakłócenia, wszyscy w lotnictwie chcą uniknąć scen, które widzieliśmy w ciągu ostatnich kilku miesięcy – powiedział Moriarty. - Wszyscy bardzo się starają, żeby zatrudnić nowych pracowników, a my wywieramy również presję na linie lotnicze, aby upewniły się, że ich rozkłady w ciągu najbliższych kilku miesięcy będą rzeczywiście dostępne dla pasażerów. Propozycja CAA, powinna obniżyć koszt biletu z Londynu Heathrow o 4 funty do 2026 r. - dodał.


W tej chwili opłata w wysokości 30,19 funtów stanowi około 5 proc. kosztu typowej taryfy z Londyn Heathrow do Nowego Jorku. Shai Weiss, dyrektor naczelny Virgin Atlantic, powiedział, że regulator może i musi pójść dalej w obniżaniu opłat, zwłaszcza że konsumenci zmagają się obecnie z inflacją i wzrastającymi kosztami utrzymania. Dyrektor naczelny IAG, właściciela British Airways, Luis Gallego, powiedział - W 2022 r. opłaty lotniskowe na Heathrow będą nadal trzy razy wyższe niż na konkurencyjnych lotniska w Unii Europejskiej i o 56 proc. droższe niż w zeszłym roku. Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Lotniczych (IATA) wezwało do obniżenia opłat na Heathrow już teraz, twierdząc że podwyżka ogłoszona w grudniu 2021 r. była oparta na fałszywych założeniach, które już okazały się błędne, co udowodnił silny po pandemiczny popyt na podróże.

Fot.: Materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama