Parlament Europejski chce więcej zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF)

29 czerwca 2022 09:00
Parlament Europejski przyjął projekt rozporządzenia o zwiększeniu udziału zrównoważonych paliw lotniczych w celu zmniejszenia emisji w Europie do 2050 r.
Reklama
W ostatni poniedziałek (27.06) Parlament Europejski (PE) przyjął projekt rozporządzenia o zwiększeniu udziału zrównoważonych paliw wykorzystywanych przez linie lotnicze (Sustainable Aviation Fuel, SAF) w Unii Europejskiej z 63 do 85 proc. Celem jest oczywiście zmniejszenie emisji w branży lotniczej i zapewnienie neutralności węglowej w Europie do 2050 r. Francuski portal Air Journal podał, że europosłowie z Komisji Transportu i Turystyki (KTiT) podnieśli pierwotną propozycję Komisji Europejskiej (KE) dotyczącą minimalnego udziału paliw odnawialnych udostępnianych na lotniskach UE. Od 2025 r. udział ten powinien wynosić 2 proc. by następnie osiągnąć 37 proc. w 2040 r. i 83 proc. w 2050 r.. KE pierwotnie zakładała, że te ostatnie udziały wyniosą odpowiednio 32 i 63 proc.


Według PE lotnictwo cywilne odpowiada za 13,4 proc. wszystkich emisji CO2 pochodzących z transportu w UE. KTiT zmienił też proponowaną definicję SAF. Termin ten do tej pory obejmował paliwa syntetyczne lub niektóre biopaliwa pochodzące z pozostałości rolniczych i leśnych, alg, biomasy i zużytego oleju spożywczego. Europosłowie dodali do tej definicji nadające się do recyklingu paliwa węglowe, wytwarzane z oczyszczania gazów i spalin pochodzących z procesów produkcyjnych w instalacjach przemysłowych. Eurodeputowani chcą również, żeby niektóre biopaliwa, pochodzące z tłuszczów zwierzęcych lub destylatów, były wykorzystywane w mikście energetycznym sektora lotniczego do 2034 r. Nadal wykluczone są paliwa produkowane z roślin spożywczych lub pastewnych oraz te pochodzące z oleju palmowego, ponieważ nie spełniają kryteriów zrównoważonego rozwoju. Natomiast KTiT uznała za zrównoważone paliwa oparte na odnawialnej energii elektrycznej i wodorze, bo te dwie obiecujące technologie mogą stopniowo przyczyniać się do dekarbonizacji transportu lotniczego.

Według KTiT porty lotnicze w UE powinny ułatwić przewoźnikom dostęp do zrównoważonych paliw, w tym poprzez budowę infrastruktury tankowania wodoru i rozwój stacji ładowania elektrycznego. Nad takimi rozwiązaniami pracują już m.in. ADP, Airbus i Air Liquide. Wreszcie, eurodeputowani zaproponowali utworzenie funduszu na rzecz zrównoważonego lotnictwa, który funkcjonowałby w latach od 2023 do 2050 r., aby przyspieszyć dekarbonizację w sektorze i wesprzeć inwestycje w SAF, innowacyjne technologie napędu samolotów i inne badania rozwojowe. Fundusz mógłby być zasilany środkami z kar finansowych za niestosowanie się do zasad zrównoważonego rozwoju oraz z wpływów z licytacji praw do emisji CO2 w ramach sytemu obejmującego lotnictwo w UE.


Sprawozdawca komisji PE Søren Gade z Danii powiedział - Jestem dumny, że Komisja Transportu i Turystyki postanowiła zrewidować w górę wniosek Komisji dotyczący dekarbonizacji lotnictwa i zwiększyć ambicje dotyczące obowiązkowego mieszania paliw, nowych technologii produkcji paliw oraz włączania większej liczby portów lotniczych i zmiany definicji SAF. Mam nadzieję, że na posiedzeniu plenarnym ten kompromis zostanie poparty przez znaczną większość. Gdy tylko PE zatwierdzi projekt podczas lipcowej sesji plenarnej, europosłowie będą gotowi do rozpoczęcia negocjacji z rządami UE w sprawie ostatecznego kształtu legislacji.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy