Lufthansa zdegradowana w rankingu Skytrax

Marek Stus - Profil Marek Stus
25 czerwca 2022 16:49
2 komentarze
Lufthansa utraciła status 5-gwiazdkowej linii lotniczej w najnowszym rankingu Skytrax. Niemiecki przewoźnik najwyższą ocenę w tym zestawieniu uzyskał, nie bez kontrowersji, pod koniec 2017 roku.
Reklama

Ranking Lufthansy został aktualnie obniżony do 4 gwiazdek i tym samym linia wypadła z prestiżowego grona najlepiej ocenianych, według agencji Skytrax, przewoźników lotniczych na świecie. Na tej liście znajduje się obecnie dziesięć linii azjatyckich, w tym m.in. Qatar Airways, Singapore Airlines, obie linie japońskie ANA i JAL i tajwańska Eva Air.

W 2017 roku Lufthansa została pierwszą i jak dotąd jedyną europejską linią tak wysoko sklasyfikowaną w rankingu Skytrax-u. Abstrahując od nie do końca jasnych kryteriów branych pod uwagę przez tę agencję przy ewaluacji jakości produktów i usług świadczonych przez przewoźników i lotniska, a także budzących wątpliwości co do bezstronności jej usług konsultingowych, decyzja dotycząca Lufthansy wywołała w tamtym czasie spore kontrowersje w branży. Jednym z głównych kryteriów awansu niemieckiej linii, wskazanych wtedy przez Skytrax, była bowiem nowa kabina klasy biznes, która miała zostać wprowadzona w samolotach długodystansowych przewoźnika... dwa lata później. Produkt biznesowy Lufthansy już wówczas mocno odstawał od wiodących linii w branży i to nie tylko tych z grona "5-gwiazdkowców". Do dziś nie uległ z resztą żadnej zmianie, podobnie jak wskutek opóźnień związanych z pandemią, nie zainaugurowano jego zapowiedzianej nowej wersji. Obecnie przewiduje się, że nastąpi to dopiero w przyszłym roku wraz z dostawą kolejnych airbusów 350 i boeingów 787.


Obniżenie oceny niemieckiego przewoźnika wynika, jak można przypuszczać, z zauważalnego pogorszenia jego oferty. Linia od wielu lat dokonuje cięć w swoim produkcie pokładowym i to we wszystkich klasach serwisowych z wyjątkiem pierwszej. Z kolei niedawne zmiany, polegające m.in. na wycofaniu bezpłatnego poczęstunku w klasie ekonomicznej na trasach europejskich oraz wprowadzeniu odpłatnej zmiany miejsc w taryfach light, mocno zbliżają produkt Lufthansy do przewoźników niskokosztowych.
Reklama

Ostatnie komentarze

krzysiekl 2022-06-30 08:11   
krzysiekl - Profil krzysiekl
imho w niedalekiej przyszłości nie będziemy w ogóle dzielić przewoźników na "tradycyjnych" oraz "niskokosztowych".
ewentualnie pozostanie podział ze względu na model działalności: hubowy oraz p2p choć i tu będą też przewoźnicy "mieszani" z dużą siatką p2p ale też 1 czy 2 hubami i sprzedażą na takich trasach biletów łączonych.
wroord 2022-06-27 14:40   
wroord - Profil wroord
Wielokrotnie lecialem z LH w roznych klasach i trasach i nie wiem czy Lh zasluguje nawet na 4 gwiazdki. Produkt zamiast ulepszen stale ulega pogorszeniu.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama