Fotorelacja: Pirs zachodni terminalu T2 gdańskiego lotniska

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
24 czerwca 2022 08:30
1 komentarz
Po dwóch i pół roku budowy uruchomiono pirs zachodni terminalu T2 portu lotniczego w Gdańsku. Zwiększenie przepustowości lotniska trafia w powrót ruchu lotniczego po pandemii. Byliśmy na wczorajszej inauguracji nowego pirsu. Zapraszamy na fotorelację.
Reklama

Wczoraj (23.06) wieczorem uroczyście zainaugurowano nową cześć terminalu T2 w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Otwarty pirs zachodni terminalu T2 umożliwi obsługę większej liczby pasażerów w bardziej przyjaznym otoczeniu.


Nowa konstrukcja powiększy dotychczasową powierzchnię o 16 tys. m kw., czyli o ponad 35 proc. W nowym pirsie będą obsługiwani zarówno pasażerowie ze strefy Schengen, jak i spoza niej. Przestrzeń poszczególnych części przeznaczonych dla danej grupy podróżnych będzie można dowolnie konfigurować w zależności od struktury ruchu. Odloty odbywać się będą na piętrze, a przyloty na parterze pirsu.


O 33 proc. (z 20 do 30) została zwiększona liczba bramek odlotowych do odpraw pasażerów (boarding). Podróżni będą mogli skorzystać również z większej liczby stanowisk kontroli paszportowej. Na odlotach takich punktów będzie osiem (o dwa więcej), a na przylotach aż 12 (o cztery więcej). Dzięki nowemu pirsowi powiększyły się również bagażownie. Lotnisko w Gdańsku, po otwarciu nowej infrastruktury, może pochwalić się dziewięcioma rękawami. W otwartym wczoraj pirsie zachodnim są też dwie bramki autobusowe, które preferują przewoźnicy budżetowi.


Po dwóch przetargach (pierwszy został unieważniony z powody złożenia zbyt drogich ofert) na rozbudowę terminalu T2 ogłoszonych w pierwszej połowie 2019 r. zlecenie zostało ostatecznie przyznane Korporacji Budowlanej DORACO. Kontrakt opiewał na 255 mln zł netto, które pomorski port pozyskał z emisji obligacji we współpracy z Bankiem Pekao S.A. Umowa pomiędzy portem a budowlańcami została podpisana 15 października 2019 r. Budowa rozpoczęła się w grudniu tego samego roku. Za część projektową inwestycji odpowiedzialne było biuro PIG Architekci z Warszawy.


Nowa konstrukcja pochłonęła 11,5 tys. m sześc. betonu. W trakcie budowy wykorzystano 9,3 tys. m kw. szkła i 1,1 tys. ton stali zbrojeniowej. Nowy pirs wpasował się w bryłę terminalu T2, który zbudowano w 2012 r. w związku z mistrzostwami Europy w piłce możnej rozgrywanymi wtedy w Polsce i w Ukrainie. Terminal T2 dodatkowo powiększono o część przylotową w 2015 r.


Rozbudowane lotnisko w Gdańsku będzie mogło przyjąć nawet 10 mln pasażerów rocznie. Obecnie jednak celem dyrekcji portu jest zbliżenie się do poziomów sprzed pandemii, czyli obsłużenie ponad 5 mln podróżnych. Po pięciu miesiącach 2022 r. pomorskie lotnisko odwiedziło niespełna 1,4 mln pasażerów, czyli o 500 tys. mniej niż w analogicznym okresie 2019 r.

Fot.: Materiały prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

pawwoj 2022-06-24 14:11   
pawwoj - Profil pawwoj
"O 33 proc. (z 20 do 30) została zwiększona liczba bramek odlotowych do odpraw pasażerów (boarding)."

Nie jestem wprawdzie matematykiem, ale na moje to jednak wzrost o 50% ;)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama