Airbus spodziewa się więcej zamówień na samoloty dalekodystansowe

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
20 czerwca 2022 09:35
2 komentarze
Airbus spodziewa się sukcesywnego zwiększania liczby zamówień ma samoloty dalekodystansowe. Rynek maszyn wąskokadłubowych odrodził się stosunkowo szybko po pandemii koronawirusa, a powrót przedpandemicznego zainteresowania samolotami szerokokadłubowymi jest tylko kwestią czasu.
Reklama

Tak szybkiej regeneracji ruchu pasażerskiego po dwuletnich ograniczeniach spowodowanych COVID-19 nikt się nie spodziewał. Wraz z powrotem podróżnych na światowe lotniska, wróciło także zainteresowanie nowymi samolotami, które mogłyby wspomóc przewoźników w obsłudze wzmożonego ruchu lotniczego. Airbus przekazał, że liczba zamówień samolotów wąskokadłubowych jest na satysfakcjonującym poziomie, a powrót popytu na maszyny szerokokadłubowe jest tylko kwestią czasu.

W rozmowie z Agencją Reutera Christian Scherer, CCO Airbusa, potwierdził, że rynek samolotów średniego zasięgu nadrobił już stratę odnotowaną w czasie globalnej pandemii, a europejski producent na bieżąco pozyskuje nowych klientów. Choć Airbus mierzy się w ostatnim czasie z wieloma przeciwnościami związanymi m.in. z łańcuchem dostaw, producent jest pewien, że w najbliższych trzech latach uda się osiągnąć rekordową wydajność linii produkcyjnej.


- Jeśli mielibyśmy ograniczyć się tylko do najbliższej przyszłości to trzeba przyznać, że mierzymy się z niespotykaną wcześniej niepewnością. Problemy są teraz nieuniknione, lecz nie mają one wpływu na długofalową strategię rozwoju firmy - zapewnił w rozmowie z Agencją Reutera Christian Scherer, CCO Airbusa.

Dyrektor Airbusa dodał, że obecne problemy z dostawami samolotów wąskokadłubowych mogą niedługo dotknąć również maszyny dalekiego zasięgu. Producent zauważył, że segment przewozów dalekodystansowych odbudowuje się stosunkowo wolniej, lecz wciąż wyraźnie i liczba zamówień samolotów szerokokadłubowych może niedługo przekroczyć możliwości produkcyjne.

- Niedobór samolotów dalekodystansowych to realna perspektywa, która czeka rynek lotniczy za kilka lat. Myślę, że w drugiej połowie bieżącej dekady zacznie brakować maszyn szerokokadłubowych, a producenci nie będą w stanie zaspokoić popytu swoich klientów - wskazał Scherer.
Reklama

Ostatnie komentarze

lysypiotr76 2022-06-20 17:21   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Przedstawiciel Airbusa wie co mówi. Tutaj szykuje się prawdopodobnie wielkie zamówienie od Air India. Plany są duże, nawet do 200 samolotów w tym do 50 szerokokadłubowych. Boeing raczej już odpadł. Przy wąskim kadłubie jest jeszcze szansa, ale rabaty mogą być tak duże że amerykański producent sprzeda je po kosztach.
demar 2022-06-20 15:20   
demar - Profil demar
To konsekwencja tego, że w ostatnich miesiącach zamówienia w firmie Airbus oraz Boeing dotyczyły w zdecydowanej większości samolotów wąskokadłubowych, a jeśli dotyczyły szerokokadłubowych to głównie towarowych.

Od stycznia do maja 2022 r. Airbus zebrał netto 364 zamówień, z czego tylko 18 sztuk to szerokokadłubowe (w tym 11 sztuk to towarowy A350F). Innymi słowy tylko 7 sztuk pasażerskich szerokokadłubowych (tj. 3 sztuki A330-900 i 4 sztuki A350-900).

Boeing w tym samym okresie zebrał zamówienia na 236 sztuk samolotów, w tym 52 sztuki szerokokadłubowych, ale pośród nich jedynie 7 sztuk to pasażerski B787-9.
Innymi słowy zamówienia na samoloty pasażerskie szerokokadłubowe w roku 2022 stanowią tylko 1,9% u Airbusa oraz 3,0% u Boeinga. Taka sytuacja nie może trwać wiecznie, bo zwykle powinno to być przynajmniej kilkanaście procent.

Być może przyczyna leży również w tym, że część linii lotniczych już zaczyna się domagać nowych albo przynajmniej ulepszonych modeli. Tutaj nie tylko chodzi o B777X, ale w ciągu kilku najbliższych lat powinny pojawić się prezentacje nowych generacji silników dla B787 oraz A350 (np. Ultrafan od Rolls-Royce). Druga sprawa to nowe generacje samolotów wąskokadłubowych (B737 MAX, A321neo, A321XLR) przejmują część rynku, który kiedyś z technicznych konieczności (np. zasięgu) musiał być obsługiwany przez samoloty szerokokadłubowe.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama