USA znosi zakaz lotów na Kubę

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
03 czerwca 2022 09:30
Administracja Joe Bidena postanowiła wycofać się z sankcji obejmujących podróże lotnicze na Kubę, które zostały wprowadzone jeszcze za urzędowania Donalda Trumpa. Zakaz dotyczył m.in. możliwości lądowania amerykańskich linii lotniczych na kubańskich lotniskach poza Hawaną.
Reklama

Amerykański Departament Transportu wydał rozporządzenie łagodzące obostrzenia w podróżowaniu na Kubę. Urząd podjął decyzję o "wsparciu kubańskiego społeczeństwa w imię zagranicznych interesów Stanów Zjednoczonych" na wniosek Antony'ego Blinkena, czyli amerykańskiego sekretarza stanu. Biały Dom zapowiedział zniesienie sankcji w ubiegłym miesiącu w nadziei na poprawę relacji amerykańsko-kubańskich.


Administracja Donalda Trumpa wprowadziła szereg restrykcji w podróżach lotniczych na Kubę w 2019 oraz 2020 roku w celu wywarcia presji ekonomicznej na kubański rząd. Ówczesne obostrzenia nakładały m.in. limit podróżujących na Kubę w ramach ruchu czarterowego do zaledwie 3,6 tys. turystów rocznie, całkowite zawieszenie prywatnych czarterów oraz wykluczenie wszystkich kubańskich lotnisk dla amerykańskich przewoźników za wyjątkiem stołecznego portu w Hawanie. Donald Trump argumentował, że słusznym jest zamrożenie kubańskiej turystyki, która jest źródłem finansowania dyktatorskich rządów na Kubie.

Zmiana polityki za urzędowania Joe Bidena sprawia, że amerykańskie linie lotnicze będą mogły ponownie zawitać na karaibskiej wyspie na pełną skalę. Wątpliwym jest, aby przełożyło się to na drastyczne wzmożenie ruchu turystycznego między krajami. Amerykańskie lotnictwo mierzy się z niespotykanymi wcześniej trudnościami ze względu na liczne absencje pracowników i rosnące koszty operacyjne.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama