Pilot ITA Airways zasnął podczas lotu z Nowego Jorku

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
02 czerwca 2022 09:00
30 kwietnia 2022 roku doszło do niebezpiecznego zdarzenia podczas rutynowej rotacji AZ609 linii ITA Airways. Kapitan zasnął za sterami samolotu Airbus A330 podczas kontrolowanego spoczynku pierwszego oficera. Sen kosztował kapitana utratę stanowiska.
Reklama
30 kwietnia 2022 roku na pokładzie samolotu Airbus A330 doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Podczas rozkładowego rejsu AZ609 linii ITA Airways z Nowego Jorku do Rzymu Fiumicino kontrola naziemna straciła kontakt z załogą samolotu. Wieża w Marsylii próbowała bezskutecznie nawiązać łączność z pilotami samolotu linii ITA Airways przez około dziesięć minut, po czym została uruchomiona procedura alarmu terrorystycznego. Brak kontaktu z załogą rejsu AZ609 poderwał dwa myśliwce francuskich sił zbrojnych w celu zweryfikowania sytuacji w kokpicie. Po wielu próbach komunikacja została wreszcie wznowiona.


Przyczyną zdarzenia miał być sen... obu pilotów. Kapitan zasnął za sterami samolotu Airbus A330 podczas kontrolowanego i przepisowego spoczynku pierwszego oficera. Zamiast na bieżąco kontrolować parametry lotu, pilot nieświadomie zasnął, co skutecznie ograniczyło możliwość kontaktu kontroli naziemnej z kokpitem.

Wezwana do tłumaczeń załoga argumentowała, że brak komunikacji wynikał z tymczasowej awarii systemów pokładowych. Audyt samolotu wykazał jednak, że wszystko funkcjonowało poprawnie i bez przerw. Teorię o śnie obu pilotów potwierdziło także wewnętrzne śledztwo.

- Pasażerom nie groziło żadne niebezpieczeństwo. Samolot leciał na autopilocie ze standardową prędkością i na regularnej wysokości - uspokoiła linia ITA Airways.

Pomimo rzekomego dopełnienia wszelkich procedur, włoski przewoźnik podjął decyzję o zwolnieniu "śpiącego" kapitana. Oficjalnym powodem rozwiązania stosunku pracy z pilotem była znaczna rozbieżność jego zeznania wobec potwierdzonych wyników wewnętrznego śledztwa.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy