Samolot ze statusem HEAD lądował awaryjnie w Szwajcarii

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
31 maja 2022 09:45
Wczoraj (30.05) samolot Boeing 737-800BJ z Tomaszem Grodzkim na pokładzie lądował awaryjnie w Szwajcarii. Przyczyną zdarzenia było pęknięcie szyby w kokpicie pilotów. Rejs o statusie HEAD nie mógł być kontynuowany tego samego dnia, więc członkowie delegacji musieli spędzić noc w Zurychu.
Reklama

Wczoraj (30.05) późnym popołudniem samolot Boeing 737-800BJ o numerze bocznym 0112 wykonywał lot o statusie HEAD na rzecz delegacji polskiego rządu. Pasażerowie, wśród których znajdował się m.in. Tomasz Grodzki, podróżowali z Maroka, gdzie przebywali na zaproszenie przewodniczącego Izby Doradców Enaama Mayary celem zacieśnienia relacji polsko-marokańskich. W szwajcarskiej przestrzeni powietrznej piloci rejsu podjęli decyzję o lądowaniu w trybie awaryjnym ze względu na odnotowane pęknięcie w szybie kokpitu.

- W dniu 30.05.2022 r. około godziny 17:00 podczas realizacji lotu o statusie HEAD statkiem powietrznym Boeing 737-800 należącym do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego pękła szyba, która uniemożliwiła kontynuowanie lotu. Dowódca załogi zgodnie z procedurą podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku Zurych - Kloten. Lądowanie przebiegło bez zakłóceń i z zachowaniem warunków bezpieczeństwa. Pasażerowie powrócą do Polski samolotem zapasowym - przekazała w komunikacie prasowym 1. Baza Lotnictwa Transportowego.


Choć do dyspozycji podróżnych była maszyna rezerwowa, limit czasu pracy załogi pokładowej wykluczył możliwość powrotu do kraju tego samego dnia. Delegacja musiała spędzić noc w hotelu w szwajcarskim Zurychu. Z relacji Tomasza Grodzkiego wynika, że lot samolotem komercyjnym także nie wchodził w grę ze względu na pełne obłożenie.

- Wszyscy chcą pomóc, ale efektów nie ma. Problem polega na tym, że przy lotach HEAD jest maszyna rezerwowa i ona teoretycznie jest zarezerwowana. Tylko okazało się to teorią, a nie praktyką - skomentował zdarzenie Tomasz Grodzki, senacki marszałek w rozmowie telefonicznej z TVN24.

Samolot Boeing 737-800BJ o numerze bocznym 0112 jest jednym z najnowszych nabytków polskiego rządu. Maszyna otrzymała imię "Ignacy Jan Paderewski" i trafiła na warszawskie Okęcie w drugiej połowie ubiegłego roku. Samolotem zarządza 1. Baza Lotnictwa Transportowego Sił Zbrojnych RP.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama