Pilot tragicznego lotu MU5735 celowo sprowadził maszynę ku ziemi?

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
18 maja 2022 09:05
Najnowsze doniesienia po katastrofie rejsu MU5735 linii China Eastern Airlines rzucają nowe światło na okoliczności zdarzenia. Jedną z najbardziej prawdopodobnych tez, którą rozpatruje zespół śledczych, jest motyw samobójczy jednego z pilotów.
Reklama

Piękna pogoda, doświadczona załoga, nowoczesna maszyna i brak anomalii w analizie czarnych skrzynek - do takich wniosków doszedł w telegraficznym skrócie zespół śledczych, który analizuje okoliczności wypadku lotniczego zaledwie siedmioletniego samolotu Boeing 737-800 linii China Eastern Airlines. Maszyna rozbiła się w górzystym terenie 21 marca 2022 roku podczas rozkładowego lotu krajowego MU5735 z Kunming do Kantonu.

Nieco ponad godzinę od startu z Kunming maszyna weszła w fazę stromego i nagłego zniżania. W ciągu zaledwie dwóch minut samolot stracił wysokość ponad 6 tys. metrów, po czym załodze udało się na chwilę wyrównać lot i rozpocząć wznoszenie. Po kilku sekundach walki samolot Boeing 737-800 runął na ziemię, rozbijając się w pobliżu Wuzhou. Zginęli wszyscy na pokładzie, 123 pasażerów i 9 członków załogi.


Blisko dwa miesiące po tragicznej katastrofie wciąż trwa dochodzenie śledczych. Specjaliści dysponują nagraniem z momentu uderzenia w ziemię oraz kompletnym zapisem z rejestratorów pokładowych. Ich wstępna analiza pozwoliła śledczym wykluczyć usterkę techniczną oraz czynniki zewnętrzne. Trop prowadzi do celowego skierowania samolotu ku ziemi. Zarówno Amerykanie jak i Chińczycy skupiają się obecnie na motywie samobójczym jednego z pilotów bądź wrogim przejęciu sterów przez jednego z pasażerów.

Specjaliści wskazują na podobieństwo rejsu MU5735 do okoliczności wypadku lotu 4U9525. W 2015 roku samolot Airbus A320 linii Germanwings rozbił się w Alpach Francuskich podczas rutynowego rejsu z Barcelony do Düsseldorfu. W wyniku świadomej decyzji pierwszego oficera Andreasa Lubitza, który celowo wprowadził samolot w lot nurkowy pod chwilową nieobecność kapitana, zginęło 150 osób.

Jednocześnie, linia China Eastern Airlines zaapelowała o niewydawanie ostatecznych wyroków przed publikacją raportu końcowego. Choć specjaliści mają swoje podejrzenia, wciąż rozpatrywane są różne scenariusze. Wiarygodne potwierdzenie okoliczności feralnego lotu MU5735 wymaga czasu, więc opinia publiczna powinna uzbroić się w cierpliwość. Niewykluczone, że eksperci przedstawią ostateczną wersję marcowych zdarzeń jeszcze w tym roku.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama