Antonow przenosi się do Lipska

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
16 maja 2022 10:20
Linia Antonov Airlines poinformowała o przeniesieniu swojej bazy operacyjnej z Kijowa do Lipska. Dotychczasowa siedziba (wraz ze stacjonującymi tam samolotami) w podkijowskim Hostomelu została doszczętnie zniszczona na skutek działań zbrojnych.
Reklama

Wojna na Ukrainie nie oszczędza nikogo. Podczas pierwszego etapu konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą Rosjanie brutalnie zaatakowali przedmieścia Kijowa. W podkijowskim Hostomelu zlokalizowana jest (a właściwie była) siedziba oraz najważniejsze zakłady produkcyjne Antonowa, czyli jednego z największych producentów samolotów wielkogabarytowych. Podczas toczących się walk o lotnisko, tamtejsza infrastruktura została niemalże doszczętnie zniszczona.


W zeszłym tygodniu Antonow zorganizował konferencję prasową w Wiedniu, podczas której oszacował i podsumował poniesione straty. Zniszczona została baza operacyjna wraz z trzema samolotami Antonow An-225 "Mrija", Antonow An-74 oraz Antonow An-26. Kolejne dwie maszyny (Antonow An-124 i Antonow An-22A) zostały uszkodzone. Podczas tego samego wydarzenia Antonow zapowiedział przeniesienie swojej siedziby w miejsce, które umożliwiłoby bezpieczne wznowienie działalności.

Wybór padł na Lipsk w Niemczech. Antonow przekazał, że w związku z gigantycznymi stratami w Hostomelu zmieni swoją bazę operacyjną na lotnisko w Lipsku, które jest jednym z największych portów towarowych w całej Europie. W pierwszej kolejności do Niemiec dotrze pięć samolotów Antonow An-124, które bezpieczenie opuściły Ukrainę i od początku inwazji realizują połączenia dyplomatyczne i humanitarne.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama