Barometr świat – marzec 2022. Europejski popyt wraca

24 maja 2022 08:00
Pomimo agresji rosyjskiej na Ukrainę w marcu kontynuowany był proces odradzania się popyt na przewozy pasażerskie w Europie. Oczywiście decydujące znaczenie ma tu zdecydowane łagodzenie restrykcji dotyczących podróży międzynarodowych w większości krajów.
Reklama

Pomimo agresji rosyjskiej na Ukrainę w marcu kontynuowany był proces odradzania się popyt na przewozy pasażerskie w Europie. Oczywiście decydujące znaczenie ma tu zdecydowane łagodzenie restrykcji dotyczących podróży międzynarodowych w większości krajów.


IATA ponownie podaje porównanie miesięczne z wynikami z roku 2019. Ma ono zdecydowanie większą wartość niż porównanie z rokiem ubiegłym kiedy popyt był silnie zaburzony przez sytuację epidemiologiczną w Europie i na świecie. Przewozy narastająco są podawane tylko w porównaniu z rokiem 2021.

Europa – oznacza linie europejskie, Azja – azjatyckie itd.

Dane przewozowe IATA – marzec 2022 (według przewoźników z danego obszaru): RPK, ASK, w porównaniu z marcem 2019 oraz PLF. Porównanie narastająco z 2021.

Sytuacja na poszczególnych kontynentach i w regionach normalizuje się, choć w dość różnym tempie. Wyjątkiem jest tu Azja. Tam, na najważniejszych rynkach obowiązują wciąż bardzo ostre ograniczenia. Nadal dopiero po rozbiciu na segmenty podróży międzynarodowych i domestic możemy lepiej zrozumieć, jak zmieniała się sytuacja na poszczególnych kontynentach i rynkach. Jedno jest niezmienne - to decyzje rządów dotyczące łagodzenia bądź zaostrzania restrykcji mają decydujący wpływ na trendy zmian rynkowych.

Pod drugą tabelą podajemy komentarz do całości wyników.

Przewozy międzynarodowe i krajowe: marzec 2022 do marca 2019 oraz narastająco do 2021.

W tym miesiącu IATA nie publikuje danych dla krajowego rynku rosyjskiego.

Komentarz ogólny

W Europie i globalnie marzec był istotnie lepszy niż luty. W przypadku linii europejskich spadek przewozów, w porównaniu z rokiem 2019, był mniejszy o 5,1 ppct, współczynnik wykorzystania miejsc pasażerskich (PLF) był wyższy o 1,8 ppct, z tym, że był spadek w porównaniu z 2019 był o 0,3 ppct większy. Przypomnijmy, że 24-ego lutego rozpoczęła się agresja rosyjska na Ukrainę. Globalnie spadek przewozów w marcu był o 4,2 ppct mniejszy niż w lutym, PLF był wyższy o 4,9 ppct, i jego spadek, w porównaniu z 2019, był o 3,5p pct mniejszy. Przewoźnicy europejscy i północnoamerykańscy w dość szybkim tempie zwiększali przewozy międzynarodowe. Ogromnym problemem pozostaje większość rynków azjatyckich. Oznacza to trwająca zapaść na połączeniach z i do najbogatszych krajów na tym kontynencie.

Nowe fala pandemii w Chinach spowodowała ogromny spadek przewozów krajowych i znowu opóźnia otwarcie się tego rynku. Przewoźnicy północnoamerykańscy i na jeszcze większa skalę europejscy, stale inwestują w rynek zwiększając oferowanie, co powoduje drastyczne spadki PLF-ów. Jednak obecne ich poziomy prawie na pewno gwarantują pokrywanie kosztów zmiennych operacji. Wielkość nadwyżki zależy od średnich kosztów jednostkowych. Te są na niezbyt wysokim poziomie, ze względu na trwający kryzys na rynku przewozów biznesowych. Z drugiej strony pozytywnie oddziałuje wciąż niezła sytuacja na rynku przewozów cargo – szczegóły patrz poniżej. W przypadku przewoźników europejskich podane dane warto zestawić z omawianymi przez nas wynikami dwóch ultra-tanich linii: Ryanaira i Wizz Aira.

Przewozy cargo. Marzec 2022 w porównaniu z 2021 i 2019 rokiem

W marcu przewozy cargo, mierzone w CTK (tono-kilometrach cargo), spadły, w porównaniu z marcem 2021, o 5,2 proc. To wynik o 7,9 ppct gorszy niż w lutym. Oferowanie było większe o 1,2 proc., a CLF wyniósł 54,9 proc spadając o 3,7 ppct.

W porównaniu z 2019 przewozy były mniejsze o 1,4 proc., a oferowanie mniejsze aż o 10,6 proc. Współczynnik wykorzystania pojemności frachtowej CLF wzrósł o 5,1 ppct.

Wyniki kontynentalne - marzec 2022 do 2021 i 2019 roku


Linie europejskie: Do 2021 spadek przewozów w CTK aż o 11,1 proc, przy spadku oferowania o 4,9 proc. CLF wyniósł aż 67,1 proc. - spadek o 4,7 ppct. Do 2019, odpowiednio, spadek przewozów o 11,9 proc., spadek oferowania aż o 26,1 proc. CLF – poprawa aż o 10,8 ppct.

Przewoźnicy azjatyccy: Do 2021 spadek przewozów o 5,1 proc., spadek oferowania o 6,4 proc. CLF: aż 63,8 proc.! (+0,9 ppct). Do 2019: Przewozy: -9,5 proc. oferowanie: spadek aż o 21,4 proc. CLF: +8,4 ppct.!

Przewoźnicy północnoamerykańscy: Do 2021 spadek przewozów o 2,8 proc. oferowania bez zmian, CLF – 55,3 proc. (-1,6 ppct). Do 2019: Wzrost przewozów aż o 20,2 proc. wzrost oferowania o 13,7 proc., wzrost CLF-u o 2,4 ppct.

Komentarz

Wyniki na rynku przewozów frachtowych nie są aż tak wspaniałe, jak w poprzednich miesiącach. Istotne znaczenie ma tu agresja na Ukrainę, która zamknęła najkrótsze trasy pomiędzy Europą i najważniejszymi rynkami azjatyckimi, kolejna fala pandemii w Chinach, która osłabiła aktywność gospodarczą w tym kraju i wymianę międzynarodową oraz najprawdopodobniej, globalnie - schyłkowy okres pandemii oznacza mniejsze przewozy medykamentów.

Musimy jednak cały czas brać pod uwagę, że tak ważne parametry przewozowe, jak CLF-y pozostają na wspaniałym poziomie i są zdecydowanie wyższe niż w okresie przed-pandemicznym. A one mają ogromny wpływ na rentowność operacji. Dodatkowo wiemy też, że utrzymują się bardzo wysokie wpływy jednostkowe, zdecydowanie wyższe niż przed okresem epidemii.

Słowniczek

RPK – ilość przewiezionych pasażerów pomnożona przez odległość, jaką przebyli w kilometrach.
ASK – ilość oferowanych foteli pomnożona przez odległość, jaką przebyły w kilometrach.
PLF – współczynnik wykorzystania miejsc - wynik dzielenia RPK przez ASK.
CTK – płatne przewozy cargo w tonach pomnożone przez odległość, jaką przebyły w kilometrach.
ACTK – oferowanie frachtowe w tonach pomnożone przez odległość, jaką przebyło
CLF – współczynnik wykorzystania pojemności frachtowej – wynik dzielenia FTK przez AFTK

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy