easyJet zmniejszy liczbę foteli w swoich samolotach

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
09 maja 2022 11:20
Brytyjska linia budżetowa easyJet planuje usunąć siedzenia w niektórych swoich samolotach. Dzięki tej decyzji przewoźnik będzie obsługiwać rejsy z mniejszą liczbą członków personelu pokładowego.
Reklama
esayJet zmaga się z brakiem wystarczającej liczby członków personelu pokładowego. W trakcie pandemii stewardesy i stewardzi byli grupą zawodową, którą objęły redukcje zatrudnienia. W efekcie tuż przez sezonem wakacyjnym na pokładach easyJet brakuje reprezentantów tej bardzo ważnej grupy zawodowej. Według bbc.com przewoźnik rozważa podjęcie niekonwencjonalnych kroków, żeby zaradzić ten trudnej sytuacji.

Dyrekcja easyJet chce usunąć ostatni rząd foteli w samolotach Airbus A319, dzięki czemu loty będą mogły odbywać się z trzema, a nie czterema członkami personelu pokładowego. Zgodnie z przepisami jeden steward lub jedna stewardesa powinna przypadać na nie więcej niż 50 miejsc w samolocie. Odinstalowanie ostatniego rzędu w airbusach A319 easyJet ograniczy maksymalna liczbę podróżnych na pokładzie do 150. Szefowie easyJet twierdzą, że jest to skuteczny sposób radzenia sobie z problemem braku pracowników i jednocześnie podkreślają, że tak wykonywane loty nadal będą spełniać wymogi Civil Aviation Authority.


Przewoźnicy i porty lotnicze w Wielkiej Brytanii borykają się z brakiem personelu od świąt wielkanocnych, gdy po zniesieniu restrykcji sanitarnych związanych z pandemią COVID-19, raptownie wzrósł popyt na podróże lotnicze. W kwietniu br. British Airways i easyJet musiały odwołać setki lotów z powodu licznych chorób pracowników zakażonych wariantem omikron korornawirusa. Ponadto brytyjskie linie lotnicze, w tym easyJet, zatrudniają nowych pracowników, którzy mają zastąpić personel zwolniony podczas pandemii. Taka zmiana wymaga przeprowadzenia szkoleń i otrzymania określonych pozwoleń. Z tego względu brytyjscy eksperci lotniczy przewidują, że trudności kadrowe mogą być odczuwanie nawet przez 12 następnych miesięcy.

Z kolei uzyskanie zaświadczenia bezpieczeństwa dla nowych pracowników wykonujących zadania na terenie portów lotniczych trwa obecnie, aż trzy miesiące, co oznacza, że kandydaci muszą czekać 12 tygodni na rozpoczęcie szkolenia. Sekretarz ds. transportu, Grant Shapps, oświadczył ostatnio, że rząd pozwoli na rozpoczęcie treningów personelu bez czekania na wydanie odpowiedniego zaświadczenia.

Przedstawiciele easyJet wierzą, że plan ograniczenia liczby pasażerów w maszynach A319 pozwoli linii na funkcjonowanie w pewniejszy sposób, a zmniejszenie dostępnych miejsc nie będzie miało istotnego wpływu na skalę letnich przewozów. Tego lata easyJet spodziewa się zbliżenia do poziomów operacji z 2019 r. Przed pandemią, w szczycie sezonu easyJet gościł codziennie na swoich pokładach prawie 300 tys. pasażerów.

Fot.: Materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N