Qantas zamówi 52 airbusy

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
2 maja 2022 11:51
Qantas  ​​zamówi 12 samolotów A350-1000, 20 egzemplarzy A220 i 20 A321XLR. Wiadomość została ogłoszona w Sydney, podczas ceremonii w której wzięli udział dyrektor generalny Qantas Group Alan Joyce oraz dyrektor handlowy Airbusa i szef Airbus International Christian Scherer.
Reklama
Samolot A350-1000 został wybrany przez Qantas w konkursie znanym jako Project Sunrise. Umożliwi on przewoźnikowi obsługę najdłuższych lotów pasażerskich na świecie. Będą to połączenia Sydney i Melbourne z Londynem i Nowym Jorkiem - po raz pierwszy bez lądowania po drodze. Flota A350 będzie również wykorzystywana przez Qantas na innych trasach międzynarodowych. A350-1000 jest napędzany najnowszą generacją silników Trent XWB firmy Rolls-Royce.


W kategorii wąsko kadłubowców A220 i A321XLR zostały wybrane w konkursie znanym jako Project Winton. Samoloty te będą używane przez Grupę Qantas na trasach krajowych, gdzie loty mogą trwać ponad pięć godzin. Ponadto pozyskanie A321XLR umożliwi Grupie Qantas otwarcie nowych bezpośrednich połączeń z Australii do Azji Południowo-Wschodniej. Oba typy wąskokadłubowców wybranych przez Australijczyków będą napędzane silnikami GTF firmy Pratt & Whitney.

Zawarta właśnie przez przedstawicieli Airbusa i Qantas Umowa stanowi uzupełnienie wcześniej złożonego przez grupę zamówienia na 109 samolotów z rodziny A320neo, obejmującego także model A321XLR, przeznaczonych dla niskokosztowego przewoźnika Jetstar, będącego spółką zależną Grupy Qantas.


- Nowe typy samolotów umożliwiają nowe usługi. Dlatego dzisiejsze ogłoszenie jest tak ważne dla narodowego przewoźnika i dla kraju takiego rozległego jak Australia, w którym podróże lotnicze mają kluczowe znaczenie. A350 i Project Sunrise sprawią, że każde miasto na świecie będzie oddalone o jeden lot od Australii. Pokonamy ostatnią granicę. Z kolei A320 i A220 będą podstawą naszej floty krajowej przez następne 20 lat. Ich zasięg i ekonomia eksploatacji umożliwią loty na nowych trasach bezpośrednich. Zgoda zarządu grupy na złożenie największego zamówienia na samoloty w australijskim lotnictwie cywilnym jest wyrazem przekonania o dobrej przyszłości Qantas - mówi Alan Joyce, prezes Qantas Group.

Samoloty A220, A321XLR i A350 są liderami rynku w swoich kategoriach gabarytowych. Oprócz oferowania najwyższego poziomu komfortu podróży dla pasażerów, zapewniają skokową poprawę wydajności: zużywają do 25% mniej paliwa, emitują do 25% mniej dwutlenku węgla i są o 50% cichsze od maszyn poprzedniej generacji.

Wszystkie znajdujące się w produkcji samoloty Airbusa są certyfikowane do latania na mieszance paliwowej zawierającej 50% zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF), a celem Airbusa jest zwiększenie tej ilości do 100% do 2030 roku.

Tagi
airbus qantas

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama




dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy