Porozumienie w PAŻP coraz bliżej

28 kwietnia 2022 07:30
Wczoraj (27.04) doszło do kolejnej serii spotkań PAŻP-u z kontrolerami ruchu lotniczego. Choć wciąż nie udało się ostatecznie rozstrzygnąć konfliktu, nareszcie pojawiło się światełko w tunelu i realna nadzieja na obustronne porozumienie. Ma do niego dojść jeszcze dzisiaj (28.04).
Reklama
Konflikt w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wciąż pozostaje nierozwiązany, więc strona rządząca przygotowała plan awaryjny, który zostanie wdrożony 1 maja 2022 roku w przypadku braku porozumienia z kontrolerami ruchu lotniczego. Zgodnie z zapowiedzią Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wiązałoby się to ze znacznie ograniczoną przepustowością Lotniska Chopina i Portu Lotniczego w Modlinie, co doprowadziłoby do masowych odwołań przeważającej większości zaplanowanych na majówkę lotów. Na szczęście, po serii wymagających negocjacji pojawiła się szansa na zakończenie sporu i obustronne porozumienie.

- W ostatnich tygodniach funkcjonujemy w sytuacji szczególnej, ale niezależnie od tego wszystkim nam w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie w ruchu lotniczym. Dlatego, gdy tylko pojawiły się konkretne postulaty działań, mogących udoskonalić naszą działalność w zakresie bezpieczeństwa, zaakceptowaliśmy je i wprowadziliśmy do realizacji - przekazała Anita Oleksiak, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.


W odpowiedzi na apel Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zobowiązała się do podwyższenia standardów bezpieczeństwa wewnątrz organizacji w zgodzie z europejskimi i międzynarodowymi procedurami. Kierownictwo PAŻP-u zadeklarowało, że niezwłocznie przystąpi do wdrożenia postulatów dotyczących m.in. ograniczenia jednoosobowych obsad oraz weryfikacji tzw. "pojemności sektorowych" (określających ile samolotów jednocześnie mają do prowadzenia kontrolerzy).

Okazało się, że porozumienie w zakresie bezpieczeństwa jest realne, a była to przecież jedna z fundamentalnych przyczyn niesubordynacji i masowych absencji warszawskich kontrolerów. Według PAŻP-u, wspólne stanowisko obejmujące pozostałe aspekty zgłoszone przez pracowników również jest bardzo bliskie wypracowania.

- Pracodawca przedstawił dwie propozycje porozumienia ze Stroną Społeczną. Dziś do późnych godzin wieczornych będą trwały wspólne prace nad zgłoszonymi propozycjami. Strony dążą do ustalenia w dniu 28.04.2022 r. (czwartek) wspólnego stanowiska - można przeczytać we wczorajszym komunikacie prasowym PAŻP-u.

Ogłoszenie porozumienia, które zdaje się być w zasięgu wzroku, będzie oznaczało rezygnację z masowych odwołań lotów oraz powrót wystarczającej liczby kontrolerów ruchu lotniczego na swoje stanowiska. W ten sposób uda się uniknąć kompromitacji i bezprecedensowego paraliżu części polskiej przestrzeni powietrznej w okresie majówkowym.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy