Od 1 maja ruch na Lotnisku Chopina będzie mocno ograniczony

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
26 kwietnia 2022 08:37
4 komentarze
W Dzienniku Ustaw opublikowano wczoraj (25.04) wieczorem rozporządzenie Rady Ministrów ws. ograniczeń w ruchu lotniczym. Wprowadza ono możliwość wykonywania mniejszej liczby operacji lotniczych z i na: Lotnisko Chopina w Warszawie oraz lotnisko w Modlinie.
Reklama
Operacje lotnicze w TMA Warszawa mogą być wykonywane między godzinami 09:30–17:00 czasu lokalnego, pod warunkiem zapewnienia służb żeglugi powietrznej obsługujących te operacje oraz nieprzekroczenia deklarowanej pojemności TMA Warszawa, czytamy w rozporządzeniu. Przylot samolotu, który zamierza następnie wykonać operację odlotu w tym samym dniu, może być wykonany nie później niż do godziny 15:45. Pierwszeństwo mają operacje lotnicze wykonywane na Lotnisku Chopina (WAW).


W ramach pierwszeństwa, o którym mowa w ust. 1, operacje lotnicze są wykonywane z lotnisk i na lotniska określone poniżej i w następującej kolejności:

1) Londyn - Heathrow (EGLL);
2) Londyn - Luton (EGGW);
3) Londyn - Stansted (EGSS);
4) Frankfurt (EDDF);
5) Nowy Jork (KJFK);
6) Chicago (KORD);
7) Paryż (LFPG);
8) Bruksela (EBBR);
9) Stambuł (LTFM);
10) Rzym (LIRF);
11) Amsterdam (EHAM);
12) Toronto (CYYZ);
13) Dubaj (OMDB);
14) Seul-Incheon (RKSI);
15) Monachium (EDDM);
16) Rzeszów (EPRZ);
17) Wiedeń (LOWW);
18) Tel Awiw (LLBG);
19) Oslo (ENGM);
20) Zurich (LSZH);
21) Dublin (EIDW);
22) Kopenhaga (EKCH);
23) Budapeszt (LHBP);
24) Wilno (EYVI);
25) Praga (LKPR);
26) Bukareszt (LROP);
27) Düsseldorf (EDDL);
28) Barcelona (LEBL);
29) Lizbona (LPPT);
30) Tbilisi (UGTB);
31) Berlin (EDDB);
32) Szczecin-Goleniów (EPSC).

Gdy będzie istniała możliwość wykonania operacji lotniczych wykraczających poza wymienione operacje lotnicze oraz nie spowoduje to przekroczenia deklarowanej pojemności TMA Warszawa, na Lotnisku Chopina w Warszawie mogą być wykonywane, ale wyłącznie raz dziennie, przez jednego przewoźnika lotniczego, który przewiózł największą liczbę pasażerów na danej trasie w latach 2019–2021.

Rozporządzenie ograniczające ruch lotniczy to wynik kryzysu w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Jego efektem jest spodziewane z końcem kwietnia odejście z PAŻP nawet 80 procent kontrolerów zbliżania z Lotniska Chopina, a także kontrolerów obszaru odpowiadających za bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej nad całą Polską. Jeśli do tego dojdzie, 1 maja zatrudnionych w PAŻP będzie o 30 procent kontrolerów mniej niż jeszcze w marcu.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
krzysiekl 2022-04-27 10:54   
krzysiekl - Profil krzysiekl
media twierdzą, że obecnie wszystkie inne postulaty poza płacowymi zostały spełnione. Nawet postanowiono powrócić do płac sprzed covid, ale to za mało. co więcej kontrolerzy z regionów choć mają mniej niż kontrolerzy z Warszawy nie protestują tak mocno. JEst tez artykuł na businessinsider z 19 marca zeszłego roku "Na wieży lotów stawką są gigantyczne pieniądze" gdzie są opisywane nadużycia (typu branie L4 które mają pełnopłatne po to, żeby kolega dodatek za ściągnięcie z urlopu). Więc jestem pewien, że ta sytuacja nie jest taka prosta i kontrolerzy z Warszawy nie są tu bez zarzutu. Pokazują też tam porównanie ile w Polsce pracują kontrolerzy tygodniowo i ile zarabiają. Wynika z tego, że w Polsce mają wyjątkowo dobrze. Średnio 30h pracy tygodniowo a zrobki 1400% średniej krajowej (najwyższy wskaźnik w Europie!). Dane z raportu CANSO z 2015 roku gdyż potem kontrolerzy nie dali zgody na ponowne wykonanie raportu(!).
Co do ujawnienia płac kontrolerów to mogą to zrobić bez zgody pracodawcy - pokazując swoje PITy.
Czy PAŻP tak prężnie działa? To też wątpliwe. Ma jakieś znaczące zyski? Teraz raczej mówi się o dotacji z budżetu żeby zaspokoić oczekiwania kontrolerów. Może byłoby prościej sprywatyzować PAŻP (nie wiem czy to prawnie możliwe) wtedy przynajmniej kłótnie i strajki nie będą tematem politycznym (choć monopol prywatny to złę rozwiązanie..gorsze od monopolu "państwowego").

kurak03 2022-04-27 07:28   
kurak03 - Profil kurak03
Odpowiedz na pytanie jest chyba bardzo prosta... Czy konflikt trwajacy juz przeciez ponad rok czasu rozpoczal sie dlatego, ze kontrolerzy zazadali podwyzek?? Chyba jednak nie... Czy preznie dzialajaca firma pod tytulem PAZP nagle okazuje sie byc przeplacaną "kastą"? To chyba juz skads znamy... Metody i pomysl przytoczone przez CARL moze i sa smieszne, ale z drugiej strony czy tak ma to na prawde wygladac? Dokad my zmierzamy z takim podejsciem do tematu?

Odnosnie 80tys - z tego co mi wiadomo kontrolerzy poprosili o ujawnienie wszystkich swoich zarobkow zeby przedstawic prawde... Firma odmowila zaslaniajac sie RODO. Ale skoro tak, to czy kontrolerzy strzelali by sobiue w kolano publikujac te dane?

Prawda jest jedna, trzeba tylko uwaznie czytac i weryfikowac informacje...
Carl 2022-04-26 16:57   
Carl - Profil Carl
Wystarczyloby wydac rozporzadzenie powolujace kontrolerow do wojska i wydac im rozkaz wykonywania wczesniejszej pracy. W Hiszpanii kilkanascie lat temu tak wlasnie w krotkim czasie rozwiazano podobny kryzys.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy