Kontrolerzy: Brak szans na porozumienie

25 kwietnia 2022 12:07
Nie widać końca sporu kontrolerów PAŻP-u z polskim rządem. Przygotowywany jest plan awaryjny, a jeszcze dziś może ukazać się rozporządzenie dotyczące odwołania 300 połączeń.
Reklama
Minister Andrzeja Adamczyka na sejmowej podkomisji do spraw transportu lotniczego skwitował żądania kontrolerów w kilku słowach: pracują mało, a zarabiają dużo. Adamczyk zastrzegał, że podwyższenie wynagrodzeń wiązałoby się z podwyższeniem opłat za realizację lotów, a bilety lotnicze musiałyby być droższe.

- Postulaty strony społecznej są takie, że kontrolerzy chcą zarabiać dwukrotnie więcej niż obecnie. To byłoby 30 proc. więcej niż przed pandemią - mówił Adamczyk. - Propozycja powrotu do regulaminu płac z 2019 roku jest do udźwignięcia dla PAŻP. Jest zgodą na to, że 30 proc. mniej pracy, ale wynagrodzenia takie, jak przed okresem covidowym, kiedy ruch lotniczy był o 30 proc. wyższy. To, co zaproponowała PAŻP, czyli powrót do sytuacji sprzed wprowadzenia nowego regulaminu, to daleko idące ustępstwo z naszej strony - dodał.

Kontrolerzy po ty co usłyszeli od strony rządowej, nie widzą szans na szybkie osiągnięcie porozumienia.


- Jedyne zdanie, z którym możemy się zgodzić, to że bezpieczeństwo nie ma ceny. To, co słyszeliśmy przed chwilą, odbiera nam nadzieję na zawarcie porozumienia. Zostaliśmy oskarżeni, a premier obiecywał, że jesteście otwarci na współpracę - mówił Andrzej Fenrych, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego.

- Dlaczego manipulujecie danymi? Mówicie o tym, że godzina pracy polskiego kontrolera wynosi 120 euro, a w Europie średnio to 119 euro. To jest ta szokująca różnica? To że teraz ruch spadł to w dużej części wasza wina, bo zwolniliście ludzi. Mówicie, że żądamy 30 proc. podwyżki, co też nie jest prawdą. Podwyżki o których mówimy, mają trafić do terenowych kontrolerów - dodał.

Poinformował, że kontrolerzy w KPRM złożyli pismo do premiera i oczekują, że się włączy on w rozmowy.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy