50 mln pasażerów w historii Katowice Airport

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
23 kwietnia 2022 10:00
Port Lotniczy w Katowicach przekazał, że 20 kwietnia 2022 roku przez katowickie bramki lotniskowe przeszedł 50. mln pasażer w historii. Pierwszym samolotem cywilnym, który wylądował w Pyrzowicach w celach komercyjnych była maszyna Iljuszyn Ił-14 LOT-u.
Reklama

Lotnisko w Katowicach pochwaliło się obsłużeniem 50. mln podróżnego w wieloletniej historii funkcjonowania portu. Pasażer skorzystał z usług pyrzowickiego lotniska w ubiegłą środę, 20 kwietnia 2022 roku. Na przebicie tej symbolicznej bariery Port Lotniczy w Katowicach potrzebował ponad pięćdziesięciu lat.

Historia katowickiego lotniska sięga 1948 roku, lecz w pierwszym okresie swojej działalności było ono użytkowane wyłącznie przez Wojsko Polskie. Obsługa regularnych rejsów komercyjnych w Katowicach rozpoczęła się 6 października 1966 roku, gdy zainaugurowano bezpośrednie połączenie z Warszawy. Pierwszy lot Polskich Linii Lotniczych LOT został wykonany na tej trasie samolotem Iljuszyn Ił-14 o znakach rejestracyjnych SP-LNC, a w inauguracyjny rejs udało się 24 podróżnych.


Do końca okresu PRL, czyli do 1989 roku, przez pyrzowickie lotnisko przewinęło się nieco ponad 1,5 mln pasażerów. Taki sam wynik został osiągnięty w pierwszych trzynastu latach działalności w demokratycznym państwie, po czym prędko nastąpił spektakularny rozwój lotnictwa wraz z przystąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej. Od 2004 roku z usług katowickiego portu skorzystało blisko 47 mln podróżnych. W 2005 roku po raz pierwszy przekroczono granicę miliona osób odprawionych w ciągu jednego roku.

Najlepszym okresem w historii lotniska był 2019 rok, gdy obsłużono w Pyrzowicach 4,84 mln pasażerów. Trwająca przez dwa lata pandemia koronawirusa niemal "cofnęła" lotnisko do czasów wstępowania Polski do Unii Europejskiej. Na szczęście, nieustannie rozwijana siatka połączeń sprawia, że powrót do rekordowych wyników jest jedynie kwestią czasu.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama