Paraliż nieba nad Polską. ULC ostrzega

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
22 kwietnia 2022 09:30
Paraliż rodzimego lotnictwa jest bliski - w przeciwieństwie do porozumienia PAŻP-u z ZZ KRL, które wciąż nie zostało osiągnięte. Urząd Lotnictwa Cywilnego ostrzega, że sytuacja stanie się dramatyczna dzisiaj (22.04) po godzinie 10:00.
Reklama
Kto by pomyślał, że w obliczu odradzającego się światowego lotnictwa cywilnego po pandemii koronawirusa, polskie lotnictwo będzie musiało zmierzyć się z jeszcze większym przeciwnikiem - samym sobą. Konflikt Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej ze Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego przybrał kolosalnych rozmiarów, co doprowadziło do nieuchronnych i tragicznych skutków dla rodzimej przestrzeni powietrznej. Masowa absencja kontrolerów oraz fałszywe informacje o bombach na pokładach "polskich" samolotów sprawiły, że paraliż nieba nad Polską jest bliski. Z każdym dniem przybywa znacząco opóźnionych rejsów, a Urząd Lotnictwa Cywilnego ostrzegł, że już wkrótce dojdzie także do hurtowych odwołań lotów.


- Mam nadzieję, że uda się osiągnąć porozumienie jutro do godziny 10:00. W innym przypadku musimy spodziewać się dużej liczby odwołań, jeśli chodzi o rejsy. Nie dotyczy to tylko rejsów z i do Polski, ale również w dużej mierze rejsów z innej części Europy, szczególnie w układzie północ-południe - zagroził Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego we wczorajszej rozmowie z "TVN24".

Najgorzej sytuacja wygląda na Lotnisku Chopina w Warszawie. Przeważająca większość tamtejszych kontrolerów ruchu lotniczego sprzeciwiła się niskim standardom bezpieczeństwa w PAŻP-ie oraz zaktualizowanemu (czytaj: zaniżonemu) systemowi płac i złożyła wypowiedzenia. Oznacza to, że w przypadku braku porozumienia z końcem bieżącego miesiąca na swoich stanowiskach pozostanie zaledwie kilkudziesięciu pracowników, którzy w żadnym wypadku nie będę mieli możliwości samodzielnego sprostania intensywnie odradzającemu się ruchowi lotniczemu. Od wielu tygodni trwają więc negocjacje PAŻP-u z ZZ KRL, które mają na celu zakończenie konfliktu. Porozumienia wciąż brak.


- Komisja Europejska oraz Eurocontrol nie mogą już dłużej czekać. Jutro o godzinie 10:00 zostanie podjęta decyzja o tzw. procesie masowych odwołań. Eurocontrol może podjąć decyzję o tym, że pewne obszary przestrzeni nad naszym krajem mogą być przeniesione w nadzór innych agencji ruchu lotniczego. Chcielibyśmy tego uniknąć, to nie jest rozwiązanie dobre dla Polski - dodał wczoraj Samson na antenie "TVN24".

Przedsmak paraliżu polskiej przestrzeni powietrznej można było dostrzec we wczorajsze popołudnie na Lotnisku Chopina w Warszawie, gdzie niedobór kontrolerów ruchu lotniczego zbiegł się w czasie z fałszywym alarmem bombowym w samolocie Boeing 777-300ER linii Emirates z Dubaju. W wyniku incydentu stołeczne lotnisko musiało tymczasowo zawiesić swoje funkcjonowanie w zgodzie z procedurami. Wstrzymanie operacji lotniczych trwało jednak dłużej niż zwykle. W bliskim sąsiedztwie lądowania feralnego rejsu EK177 przekierowano, znacząco opóźniono bądź całkowicie odwołano przynajmniej pięćdziesiąt (!) lotów.

- W związku ze wstrzymaniem operacji na Lotnisku Chopina do godziny 20:40 odwołane zostały rejsy Polskich Linii Lotniczych LOT do Szczecina, Zielonej Góry i Hamburga. Lot do Katowic został zawrócony - wyliczał Krzysztof Moczulski, rzecznik PLL LOT.

Apel Urzędu Lotnictwa Cywilnego o dojście do porozumienia do dzisiaj (22.04) do godziny 10:00 może być ciężki do zrealizowania. W ostatnim komunikacie z 20 kwietnia 2022 roku PAŻP przekazała, że choć przedstawiono już wstępny projekt wspólnych punktów obu stron, wiele spornych aspektów wciąż pozostaje bez rozstrzygnięcia. Kolejny etap negocjacji, do których zobowiązała się PAŻP oraz ZZ KRL, przewidziano najpóźniej na 25 kwietnia 2022 roku, czyli trzy, cenne dni po terminie nałożonym przez ULC i Eurocontrol.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy