Trzy alarmy bombowe w samolotach z Warszawy

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
21 kwietnia 2022 09:25
1 komentarz
Wczoraj (20.04) służby lotniskowe otrzymały anonimowe groźby o ładunkach wybuchowych znajdujących się na pokładach trzech samolotów lecących z Warszawy w ramach rejsu LO527 do Pragi, lotu W61515 do Oslo oraz rotacji LO415 do Genewy. Alarmy okazały się fałszywe.
Reklama
Takiej sytuacji na polskim niebie nie było od dawna. Groźby o rzekomych ładunkach wybuchowych znajdujących się na pokładach trzech samolotów operujących w polskiej przestrzeni powietrznej i to zgłoszone tego samego dnia nie należą do codzienności. Wszystkie alarmy okazały się fałszywe, a pasażerowie bezpiecznie opuścili maszyny.

Wczoraj (20.04) samolot Embraer 170 o znakach rejestracyjnych SP-LDH realizował rotację Polskich Linii Lotniczych LOT z Lotniska Chopina do Pragi. Na chwilę przed lądowaniem w czeskiej stolicy załoga rejsu LO527 została poinformowana o podejrzanym ładunku, który może znajdować się w samolocie. Maszyna bezpiecznie wylądowała w Pradze, lecz zaraz po przyziemieniu została szczegółowo sprawdzona przez lokalne służby.


- Na pokładzie samolotu znajdowało się 58 pasażerów i 4 członków załogi. Samolot bezpiecznie wylądował o godzinie 12:06, po czym służby lotniskowe rozpoczęły czynności sprawdzające. Obecnie samolot zaparkowany jest na stanowisku oddalonym od portu - przekazało w komunikacie prasowym Biuro Prasowe LOT-u.

Po prześwietleniu samolotu maszyna była zdolna do lotu powrotnego do Warszawy. Pasażerowie odlecieli z ponad czterogodzinnym opóźnieniem, lecz nie dolecieli do Lotniska Chopina... Chwilę przed lądowaniem w Warszawie stołeczne lotnisko zostało zamknięte ze względu na alarm bombowy w innym samolocie. Samolot Embraer 195 o znakach rejestracyjnych SP-LNE przygotowywał się do startu w kierunku szwajcarskiej Genewy, gdy nadeszła wiadomość o potencjalnym zagrożeniu. Maszyna została zawrócona z drogi startowej, a służby lotniskowe pieczołowicie sprawdziły samolot w oddalonym od pozostałych statków powietrznych miejscu. Rejs LO415 został odwołany, a Lotnisko Chopina pozostawało zamknięte do czasu upewnienia się, że alarm był fałszywy.

I to nie koniec... Nieco wcześniej, ofiarą nieprawdziwej groźby o bombie na pokładzie padł rejs W61515 z Lotniska Chopina do Oslo. Samolot Airbus A321 o znakach rejestracyjnych HA-LXP musiał przymusowo lądować w Gdańsku. W akcji ewakuacyjnej oraz sprawdzającej uczestniczyło dwanaście zastępów Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. Pasażerowie odlecieli do Oslo z wielogodzinnym opóźnieniem tym samym samolotem.


- Pasażerowie bezpiecznie opuścili pokład, a ruch na lotnisku został dość szybko przywrócony. Niczego nie znaleziono. Podróżni wylecieli do Oslo tym samym samolotem o godzinie 17:30 - powiedziała Agnieszka Michajłow, rzeczniczka prasowa Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

Wieść o fałszywych alarmach bombowych w trzech samolotach lecących z Lotniska Chopina jest kolejnym ciosem wymierzonym w polskie lotnictwo, które od wielu tygodni mierzy się z poważnym kryzysem. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wciąż nie jest w stanie dojść do porozumienia ze Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Niewykluczone, że anonimowe groźby o ładunkach wybuchowych w "polskich" samolotach były działaniem celowym i mającym bezpośredni związek z napiętą sytuacją w polskiej przestrzeni powietrznej.

Środa była kolejnym dniem negocjacji, które znów nie zostały zakończone wspólnie wypracowanym stanowiskiem. Najbliższe spotkanie zaplanowano na 25 kwietnia 2022 roku, czyli na niespełna tydzień przed przerwą majówkową, która naturalnie wiąże się ze wzmożonym ruchem lotniczym. Brak prędkiego porozumienia może skutkować nieuchronnym i tragicznym w skutkach paraliżem polskiego nieba.

Ostatnie komentarze

lyngbyvej 2022-04-21 15:53   
lyngbyvej - Profil lyngbyvej
To zapewne "podziekowania" od naszych przyjaciol z Serbii.
W zwiazku z tym, ze Air Serbia nie zawiesila lotow do Rosji, doswiadczala praktycznie kazdego dnia alarmow bombowych. Grozby przychodzily z terenu Polski i Ukrainy. Pewnie ktos w Serbii w koncu sie zdenerwowal...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy