Antonow szacuje straty w Hostomelu

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
18 kwietnia 2022 15:58
Lotnisko w Hostomelu zostało wyzwolone spod rosyjskiej okupacji, co umożliwiło ukraińskim ekspertom na oszacowanie strat, które powstały w wyniku wielodniowych walk o tamtejszą infrastrukturę. Firma Antonow przyjrzała się zniszczeniom samolotu An-225 "Mrija".
Reklama

Od 24 lutego 2022 roku podkijowskie lotnisko Hostomel, które jest domem dla samolotów spod szyldu Antonowa, było areną kluczowych walk zbrojnych między broniącą się armią ukraińską a wojskami rosyjskimi. Infrastuktura uległa znacznym zniszczeniom. Ucierpiał także największy na świecie samolot Antonow An-225 "Mrija", który w momencie rosyjskiej inwazji przebywał w Hostomelu na rutynowych naprawach. Opublikowane w sieci zdjęcia wraku maszyny nie pozostawiają złudzeń - z konstrukcji samolotu An-225 "Mrija" zostały zgliszcza, a maszyna niczym nie przypomina dobrze znanego nam wszystkim podniebnego giganta.


W ostatnich dniach ukraińska armia odzyskała kontrolę nad strategicznym lotniskiem, co umożliwiło ukraińskim ekspertom na oszacowanie strat odniesionych w wyniku wielodniowych walk o tamtejszą infrastrukturę. Wśród nich znaleźli się m.in. przedstawiciele Antonowa, którzy z bliska ocenili zniszczenia samolotu Antonow An-225 "Mrija".

Szacunki ukraińskich ekspertów nie zostały jeszcze przekazane opinii publicznej. Nieoficjalne źródła informują o doszczętnym zniszczeniu m.in. przedniego kadłuba oraz skrzydeł. Szczegółowy zakres uszkodzeń zostanie przeanalizowany w najbliższych tygodniach. Wiadomo, że jeśli w ogóle uda się odbudować konstrukcję samolotu An-225 "Mirja", to naprawa pochłonie nawet 3 mld dolarów (ok. 12 mld złotych) i potrwa przynajmniej pięć lat. Ukraina przekazała, że wszelkimi kosztami odbudowy samolotu An-225 "Mrija" obciąży agresora, czyli Rosję.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama