Morawiecki: Sytuacja w PAŻP jest napięta

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
18 kwietnia 2022 09:30
W okresie świąt wielkanocnych Mateusz Morawiecki przyznał, że sytuacja w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej jest napięta. Premier RP jednocześnie wyraził nadzieję na szybkie rozwiązanie konfliktu, który nie leży w interesie żadnej ze stron.
Reklama

Mijają kolejne dni, a porozumienia w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej jak nie było, tak nie ma. Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego liczy na zmianę regulaminu wynagrodzeń oraz poprawę standardów bezpieczeństwa wewnątrz organizacji, grożąc masowym opuszczeniem swoich stanowisk. W najbliższych tygodniach upłynie okres wypowiedzenia przeważającej większości warszawskich kontrolerów ruchu lotniczego, którzy kwestionują działania PAŻP-u. Niektórzy z nich już podjęła decyzję o odejściu z pracy, co przyczyniło się do częściowego paraliżu polskiej przestrzeni powietrznej. Każdego dnia dziesiątki lotów, przede wszystkim na Lotnisku Chopina w Warszawie, są znacząco opóźniane.


Sprawa jest poważna, więc wypowiedź najważniejszych osób w polskiej polityce na temat konfliktu w PAŻP była jedynie kwestią czasu. Premier Mateusz Morawiecki, który podjął temat kryzysu na polskim niebie podczas przedświątecznego spotkania ze środowiskiem kombatanckim we Wrocławiu, przyznał, że sytuacja w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej jest napięta i wymaga pilnego rozwiązania. Jednocześnie, Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że trwające od kilku tygodni negocjacje (odbywające się m.in. w obecności ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka) uspokoją panujące nastroje i już wkrótce doprowadzą do szybkiego zakończenia sporu. Premier RP zadeklarował, że jest na to duża szansa.

Następne spotkanie PAŻP-u z ZZ KRL przewidziano na 20 kwietnia 2022 roku. W międzyczasie prowadzone będą negocjacje robocze.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama