Oferowanie "Lato 2022". Lotnisko Chopina w odwrocie
Poniżej podajemy kluczowe dane dla najważniejszych polskich lotnisk – w ujęciu bardzo syntetycznym.
Warszawa - Lotnisko Chopina
Warto pokazać, jakie były indeksy zmian/wzrostu oferowania w sezonach przedpandemicznych: w S19 – 109,8, w S18 - 113,5, w S17 – aż 121,6, w S16 – 110,4 i w S15 – 110,2.
Oferowanie według przewoźników (podajemy je w tysiącach foteli)
Podajemy te linie, które operują, do co najmniej, dwóch punktów w Polsce. Dane dla pozostałych podaliśmy w części pierwszej. Przypominamy, że wszystkie porównania dotyczyć S19, czyli ostatniego normalnego sezonu letniego.
Linie sieciowe
LOT
W całym sezonie letnim 2022 roku oferowanie wyniesie 6683 i spadnie o 21,8 proc. Udział LO w oferowaniu z/do WAW spadnie i wyniesie 59,1 proc. Będzie o 1,8 ppct niższy w S19, ale o 1,2 ppct wyższy niż w S18. Uwagi dotyczące planów LOT-u i struktury oferowania zamieściliśmy w części pierwszej. Krótkie omówienie sytuacji polskiej linii na kluczowych trasach europejskich zamieścimy w części trzeciej.
Warto tylko
zaznaczyć, że w tym sezonie letnim LOT, na trasach dalekiego zasięgu, nie
będzie miał żadnego konkurenta. Przed pandemią, Air China operowała z Pekinu, a
w szczycie sezonu letniego tania spółka córka Air Canada z Toronto.
Grupa Lufthansy (LH,
LX, OS, SN)
Oferowanie: 758,0 – spadek o 11,1 proc. Główny powód to brak połączenia SN z Brukseli. Na głównych hubach Grupa będzie miała ofertę zbliżoną do przedpandemicznej. Warto przypomnieć, że już przed pandemią Grupa redukowała oferowanie, koncentrując się na portach regionalnych: w S19 - spadek o 6,0 proc., w S18 - spadek o 11,6 proc. Podobnie, jak przed pandemią brak będzie operacji Eurowings do Warszawy. Analizując możliwości tranzytowe Grupy z/do WAW należy pamiętać o code-share z LOT-em, który dotyczy rejsów do FRA/MUC i VIE.
Air France/KLM
Oferowanie: 471,0, wzrost aż o 12,1 proc. KL dokłada jeden rejs dziennie do AMS, oferując cztery połączenia!. To element polskiej i globalnej strategii holenderskiej linii, która traktuje kryzys pandemiczny, jako szansę na zwiększenie swojego udziału w rynkach, głównie w segmencie ruchu tranzytowego. Przy ośmiu rejsach dziennie do CDG i AMS Grupa stanowi jedynego globalnego konkurenta Grupy LH.
Emirates/FlyDubai
Oferowanie: 222,0 - wzrost aż o 32,1 proc. dzięki nowemu rejsowi taniej spółki córki flydubai. Dzięki umowie code-share Emirates mogą korzystać z tych rejsów do tworzenia oferty tranzytowej, która staje się znacznie bogatsza.
British Airways/IAG
Oferowanie: 201,0 – wzrost aż o 29,7 proc. tak spektakularny wzrost to efekt powrotu do starej oferty trzech rejsów dziennie, dając pełne możliwości konkurowania z LO o ruch bezpośredni – wysokopłatny, jak również o ruch tranzytowy, głównie północnoatlantycki.
Finnair
Oferowanie: 131,0. Wzrost o 1,2 proc. Linia wraca do oferty przed-pandemicznej, trzech rejsów dziennie, pomimo znacznie ograniczonego popytu na podróże Polska- Azja.
SAS
Oferowanie: 94,0 - wzrost o 2,6 proc. Przewoźnik
ostrożnie rozwija swoją ofertę. Dopiero od września operować będzie trzy razy
dziennie do CPH i dwa razy dziennie do ARN. Taki kalendarz stopniowego powrotu
na rynek przewoźnik skandynawski uwzględnia w całej Polsce.
W systemach uwzględniono, od czerwca, rejsy LO do miast w
Ukrainie, Rosji i Białorusi oraz Air Ukraine z Kijowa. Brak rejsów Aeroflotu i
Belavii. Oczywiście obecnie przynajmniej znaczna część tych połączeń staje pod
dużym znakiem zapytania, przynajmniej, jeżeli chodzi o termin ich ponownego
uruchomienia.
Tanie linie lotnicze
Na placu boju pozostał tylko Wizz Air, jeżeli pominiemy operacje Norwegian do OSL.
Wizz Air
Oferowanie: 2220,0 – spadek o 0,7 proc. Przewoźnik, podobnie, jak na całym rynku wraca do oferty przedpandemicznej, co oznacza, że dość istotnie zwiększy udział w rynku do 19,6 proc, o 3,7 ppct. Rzeczywisty wzrost będzie mniejszy, gdyż uwzględnione tu są wciąż operacje do miast w Ukrainie, nawet na samym początku sezonu.
Modlin
Oferowanie: 2455,0 wzrost o 17,8 proc. Operować rozkładowo będzie tylko FR. Pomimo tak dużego wzrostu indeks jest istotnie niższy niż ogólnopolski – o 8,2 ppct. Jednak i tak Ryanair znacznie wyprzedzi w aglomeracji warszawskiej W6 – oferowanie wyższe niż węgierskiej linii z/do WAW o 10,6 proc. W S19 to W6 był liderem z oferowaniem większym o 7,3 proc. Ryanair stara się zdecydowanie zwiększyć swój udział w przewozach taniego ruchu z/do aglomeracji warszawskiej i okolic.
W porcie pojawiła się spółka córka linii – Ryanair UK z
operacjami do MAN. Ta sama linia będzie operować będzie do MAN z KRK, KTW i
WRO. Łączne oferowanie w całej aglomeracji warszawskiej wyniesie 13 761
i spadnie o 14,6 proc. Udział Modlina wzrośnie do 17,8 proc – o 4,9 ppct.
Główne porty regionalne
Kraków
Według planów przewoźników ma rosnąć atrakcyjność miasta, głównie, jako destynacji turystycznej dla ruchu przylotowego. Również znaczna część ruchu turystyczno-wakacyjnego z południa Polski korzysta z połączeń tanich linii. Liderem pozostaje FR, który przed pandemią, w ciągu dwóch sezonów letnich zwiększył oferowanie o 71,4 proc. I inwestuje w rynek nadal, nie zamierzając oddawać pola W6, dla którego ten region ma coraz większe znaczenie.
Grupa LH odbudowuje ofertę przed-pandemiczną do głównych hubów, a spory spadek oferowania to, przede wszystkim, efekt braku operacji SN. EW przywraca ofertę do DUS i STR.
LOT zmniejsza oferowanie do WAW, ale i tak przy siedmiu rejsach dziennie jego oferta tranzytowa będzie optymalna. Mniej będzie rejsów do GDN. Spore zmiany na siatce zagranicznej. Nie będą przywrócone rejsy do BUD i OTP, rozszerzona będzie oferta do ORD, o jeden więcej w tygodniu i od czerwca pojawi się nowy rejs do EWR – raz w tygodniu. Znacznie większe będzie też oferowanie do TLV.
W ciągu kilku sezonów, z przerwą pandemiczną, W6 zbudował
już bardzo bogatą siatkę połączeń z i do Europy Zachodniej oraz wakacyjnych,
miedzy innymi, do Grecji.
Dla easyJet KRK będzie jedynym obsługiwanym w Polsce lotniskiem i to z bogatą ofertą.
Norwegian będzie miał też rejsy do GDN z pięciu lotnisk skandynawskich, jak również z OSL do SZZ/WAW. Jednak i dla Norwegian KRK będzie zdecydowanie najważniejszym portem w Polsce.
Grupa AF/KLM - w porównaniu z S19 pojawia się AF i Grupa ma 3,5 rejsu dziennie do hubów. Operuje też HV do Eindhoven. KRK to jeden z portów w Polsce, w którym AF/KLM stara się coraz bardziej zdecydowanie konkurować z Grupą LH.
Finnair traktuje KRK, jako ważną destynację turystyczną dla ruchu fińskiego, i ma raczej ograniczone oczekiwania, jeżeli chodzi o ruch tranzytowy do Azji. Sytuacja może się tu zmienić w drugiej części sezonu, jeżeli wojna na Ukrainie zakończy się.
Gdańsk
W GDN, podobnie, jak w WAW i KRK główni gracze realizują swoją polską strategię. W Polsce Północnej warto podkreślić sprinterskie tempo, w jakim FR goni W6. Kilka sezonów temu węgierska linia miała ogromną przewagę. Obecnie wygląda na to, że niedługo Ryanair dogoni lub bardzo zbliży się do lidera.
LOT ogranicza się do połączeń krajowych – nie przywraca rejsu do TLV i nie wprowadza wakacyjnych rejsów sezonowych. Mniejsze jest oferowanie do KRK i do WAW, ale należy podkreślić, że przy 5-6 rejsach dziennie oferta tranzytowa linii jest właściwie pełna.
Grupa LH zdejmuje po jednym rejsie dziennie z oferty do FRA i MUC natomiast przywraca połączenie do DUS (EW), które uruchomiła w Zimie 2019/20. Przy czterech rejsach dziennie do swoich hubó-w LH ma już niewielką przewagę nad KL.
SAS, podobnie, jak w innych dużych portach rozwija swoją ofertę od jesieni. Przywraca aż cztery rejsy dziennie do CPH i podejmuje konkurencję z DY na ARN i OSL.
Tak duży wzrost oferowania KL wynika z faktu, że w S19 linia w ciągu kilku miesięcy (kwiecień, lipiec, sierpień) miała w ofercie tylko dwa rejsy dziennie, a obecnie przez cały sezon trzy.
Od czerwca Norwegian z przytupem rozwija ofertę. Do połączeń do OSL i HEL dodaje ARN, BGO i CPH. Polska Północna to dla niego naturalny rynek i stara się to maksymalnie, w obecnych realiach, wykorzystać. Na CPH podejmuje konkurencję z SAS.
Wrocław
Tylko FR nadal inwestuje w rynek południowo-zachodniej Polski, z tym, że nie przywraca rejsów do GDN. Inni przewoźnicy dość zdecydowanie, wręcz radykalnie redukują ofertę. W6 przez kilka sezonów próbował gonić lidera. Teraz mocno oddaje pola. Grupa LH zmniejsza ofertę do głównych hubów o dwa rejsy dziennie – do pięciu.
LOT nie przywraca rejsów do TLV zmniejsza oferowanie na WAW, ale sześć rejsów dziennie jest zupełnie wystarczające, aby zapewnić pełną ofertę dla ruchu tranzytowego i bezpośredniego. Air Frnace nie przywraca połączenia do CDG, ale jest bardzo prawdopodobne, że w ramach swej ogólnej strategii zastąpi go niedługo KLM wprowadzając drugi rejs dziennie.
Katowice
W tym porcie, dotychczas zdominowanym przez W6, FR rozpoczął pościg w sposób najbardziej spektakularny. Podobnie, jak w GDN, przestał godzić się na dominację węgierskiego rywala. Gra o cały rynek i to w sposób wyjątkowo agresywny. Na Śląsku jest ogromny potencjał ruchu wakacyjno-turystycznego, a KTW to zdecydowany lider, jeżeli chodzi o przewozy charterowe w Polsce. I to nie tylko W6, ale i linie nieregularne są konkurentem, któremu Ryanair chce odebrać znaczną część ruchu.
Wizz ostrożnie zaplanował swoją ofertę obawiając się znacznego spadku popytu, ale więcej niż ciekawostką jest nowe połączenie do Dubaju.
Poznań
W połowie ubiegłej dekady rynek był tu podzielony dość równo pomiędzy czterech liderów – FR, W6, LH i LO. Jeszcze przed pandemią FR zaczął zdobywać dużą przewagę nad W6, a teraz chce tu panować. Podobnie, jak w KTW bardzo wyraźnie atakuje rynek czarterowy. POZ, przed pandemią był zdecydowanym wiceliderem w tym segmencie rynkowym, w portach regionalnych.
W6, inaczej niż w wielu innych regionach, w Polsce Zachodniej stawia aktywnie opór, ale i tak traci udział w rynku. Trochę niespodziewanie w porcie zaczynają zdecydowanie dominować tanie linie z łącznym udziałem aż 76,5 proc.
KLM w okresie pandemii uruchomił rejs do AMS, a od S22 będzie już operował codziennie. Port, prawdopodobnie ni będzie musiał bardzo długo czekać na drugi rejs dziennie. Na pewno pomaga tu położenie geograficzne miasta – w zachodniej Polsce.
Od jesieni SAS rozbuduje ofertę do CPH do sześciu rejsów w tygodniu
Mniejsze porty
regionalne