Komisja Europejska dodała rosyjskich przewoźników na czarną listę

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
12 kwietnia 2022 09:00
Komisja Europejska uwzględniła dwudziestu jeden rosyjskich przewoźników w najnowszym zestawieniu linii lotniczych, które nie są mile widziane na europejskim niebie. Urząd przekazał, że działania Rosji mogą budzić wątpliwości w zakresie bezpieczeństwa lotniczego.
Reklama

Unia Europejska podjęła kolejną decyzję o wykluczeniu rosyjskich linii lotniczych z europejskiego lotnictwa. Komisja Europejska wprowadziła dwudziestu jeden rosyjskich przewoźników na czarną listę. Choć przy obecnie obowiązujących sankcjach unijne postanowienie nie ma praktycznego wpływu na ruch pasażerski, uwzględnienie wszystkich linii lotniczych operujących z rosyjskiego terytorium w zestawieniu może mieć poważne reperkusje w przyszłości. Przewoźnicy z Rosji zostali uznani za partnerów niewiarygodnych i budzących wątpliwości w zakresie bezpieczeństwa lotniczego.


- Rosjanie pozwolili rosyjskim przewoźnikom korzystanie z kilkuset zagranicznych samolotów bez ważnego certyfikatu, który jest podstawą w międzynarodowym lotnictwie cywilnym. Nie spotkało się to ze zdecydowanym oporem rosyjskich linii, które świadomie złamały zapisy prawa międzynarodowego w kontekście bezpieczeństwa - powiedziała Alina Valean, europejska komisarz ds. transportu.

Decyzja o wykluczeniu rosyjskich przewoźników z udziału w europejskim lotnictwie zapadła jednomyślnie. Komisja Europejska podkreśliła, że postanowienie nie ma charakteru politycznego i nie powinno być jakkolwiek wiązane ze sankcjami gospodarczymi wprowadzanymi na szczeblu politycznym. Jedyną podstawą unijnej decyzji były względy bezpieczeństwa, które mogą budzić poważną obawę w obliczu ostatnich przedsięwzięć rosyjskich władz.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama