Rosja rozpoczyna produkcję Tupolewa Tu-214

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
11 kwietnia 2022 09:56
Rosyjskie przedsiębiorstwo United Aircraft Corporation przekazało, że wznowiło masową produkcję samolotów pasażerskich Tupolewa Tu-214. Rosja planuje wyprodukować dwadzieścia egzemplarzy w ciągu najbliższych dwóch lat.
Reklama

Uciążliwe sankcje gospodarcze, które uderzyły m.in. w rosyjski przemysł lotniczy sprawiły, że Rosja stanęła przed nie lada wyzwaniem utrzymania swojego lotnictwa na powierzchni. Jednym z działań, które mają złagodzić negatywne konsekwencje zachodnich sankcji jest przywrócenie masowej produkcji rosyjskich samolotów pasażerskich.


- Najważniejszym jest, aby możliwie najszybciej wznowić produkcję narodowych samolotów pasażerskich na wystarczającą skalę. Nie możemy sobie pozwolić na trudności logistyczne związane z lotniczym transportem rosyjskich obywateli w granicach naszego kraju i poza nim - powiedział kilkanaście dni temu Yuri Borisov, zastępca przewodniczącego rządu Federacji Rosyjskiej.

W ostatnich dniach rosyjskie przedsiębiorstwo United Aircraft Corporation, które zrzesza przeważającą większość producentów rosyjskich samolotów (w tym m.in. Tupolewa), zapowiedziało początek masowej produkcji wąskokadłubowego samolotu Tupolew Tu-214. Konsorcjum zakłada, że w ciągu najbliższych dwóch lat powstanie przynajmniej dwadzieścia egzemplarzy samolotu Tupolew Tu-214. Dotychczasowa produkcja tych maszyn była znacznie ograniczona i skupiała się przede wszystkim na zaopatrzeniu rosyjskich podmiotów rządowych i wojskowych. Samolot Tupolew Tu-214 po raz pierwszy wzbił się w powietrze 2 stycznia 1989 roku.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama