Volga-Dnepr otworzy most powietrzny dla Kremla
Władze w Moskwie podpisały porozumienie na przewóz towarów z Grupą Volga-Dnepr, największą, rosyjską linią lotniczą cargo.
Reklama
Rosyjski rząd podpisał umowę z Grupą Volga-Dnepr w celu stworzenia mostu powietrznego do przewozu towarów o znaczeniu krytycznym w ramach Federacji Rosyjską, ale także z kilku krajów w Azji. Jak poinformował portal aircargonews.net, za burmistrzem Moskwy Siergiejem Sobianinem, prezydent Putin podpisał umowę z Volga-Dnepr na przeprowadzenie regularnych lotów cargo pomiędzy stolicą kraju i innymi rosyjskimi miastami. Loty mają także odbywać się do/z Chin, Indii, Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Azerbejdżanu, Pakistanu i Wietnamu.
Transakcja opiewa na ok, 9,5 mld rubli (120 mln dolarów amerykańskich) i przewiduje, że do końca 2022 r. zostanie przetransportowane blisko 20 tys. ton niezbędnych ładunków, w tym leków, urządzeń medycznych, żywności, sprzętu informatycznego i komunikacyjnego oraz komponentów dla przedsiębiorstw w Moskwie. Loty towarowe mają przywrócić funkcjonowanie łańcuchów dostaw, które zostały zerwane w wyniku nałożenia sankcji na Rosję z powodu jej agresji na Ukrainę. Dzięki rządowemu zamówieniu linie lotnicze Volga-Dnepr, będą mogły kontynuować działalność i utrzymać zatrudnienie, które wynosi ponad 3 tys. pracowników.
Volga-Dnepr posiada 12 sztuk antonowów AN-124 Rusłan i 6 iłów IŁ-76. Nie jest jasne, czy loty będą też wykonywane boeingami B747 AirBridgeCargo, spółki zależnej Grupy. Prawdopodobnie samoloty amerykańskie nie zostaną użyte z obawy o możliwość ich zarekwirowania w portach zagranicznych. Ok. 16 z 18 samolotów AirBridgeCargo jest w leasingu a zgodnie z nałożonymi sankcjami leasingodawcy wypowiedzieli wszelkie umowy zawarte z rosyjskimi liniami lotniczymi, co wymusiło uziemienie wszystkich boeingów na początku br.
Pomimo restrykcji nałożonych na rosyjskie lotnictwo samoloty Volga-Dnepr wykonują rejsy nawet wyjątkowo w przestrzeni powietrznej Unii Europejskiej przewożąc ładunki z pomocą humanitarną i paliwo jądrowe.
W ciągu ostatniego tygodnia jeden AN-124 i trzy maszyny IŁ-76 wykonały loty do takich portów jak Kazań, Stambuł, Dubaj, Bahrajn, Uljanowsk, Moskwa i Brno.
Fot.: Materiały prasowe