Lufthansa żegna się z airbusami A380

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
04 kwietnia 2022 09:00
Carsten Spohr, prezes Lufthansa Group potwierdził, że w ciągu następnych kilku lat linia pozbędzie się definitywnie największych samolotów świata.
Reklama

Lufthansa zamierza sprzedać wszystkie swoje samoloty Airbus A380. Niemiecka linia była użytkownikiem 14 takich maszyn, które są największymi pasażerskimi statkami powietrznymi na świecie. W wywiadzie dla Der Spiegel Carsten Spohr, szef lotniczego holdingu stwierdził, że to już koniec używania tego giganta przez Lufthansę, bo samoloty z czterema silnikami są nieekonomiczne w porównaniu z najnowszymi dwusilnikowymi odrzutowcami dalekiego zasięgu. Po wybuchu pandemii koronawirusa Lufthansa wycofała z eksploatacji wszystkie airbusy A380. Sześć z nich zostało już sprzedanych, a kolejne osiem opuszczą flotę przewoźnika w najbliższych latach.

Spohr stwierdził także, że latanie znów staje się droższe, głównie z powodu wzrostu kosztów paliwa, co prowadzi do podwyższania cen biletów lotniczych. W 2022 r. Lufthansa już dwukrotnie podniosła taryfy i nic nie wskazuje na to, żeby ten trend miał ulec zmianie. Poza zwyżką cen paliwa lotniczego, której według Spohra nie udaje się w pełni zneutralizować instrumentami finansowymi, rosną również koszty personelu i usług naziemnych oraz opłaty lotniskowe. Według wyliczeń analityków szwajcarskiego banku UBS średnia cena biletu Lufthansy w klasie ekonomicznej wzrosła w ciągu roku o 47 proc.


Pomimo wyższych cen szef Lufthansy nie spodziewa się załamania sprzedaży. - Odnotowujemy gwałtowny wzrost popytu na podróże lotnicze. W zeszłym roku rezerwacje pozostawały na poziomie od 40 do 50 proc. w stosunku do 2019 r. W obecnym sezonie letnim spodziewamy się średnio 90 proc., a na niektórych trasach przekroczyliśmy już pułapy z 2019 r. - stwierdził Spohr. Prezes Lufthansa Group zwraca też uwagę, że po dwóch latach koronakryzysu wielu ludzi chce znowu podróżować i to w lepszych warunkach. - Widzimy na przykład, że coraz więcej osób podróżujących prywatnie kupuje bilety w klasach biznesowej i pierwszej. Dlatego rośnie również konsumpcja szampana na pokładzie - dodaje Spohr.

Szef Lufthansa Group spodziewa się, że obowiązek noszenia maseczek w samolotach szybko się skończy. - Wiele państw łagodzi restrykcje lub całkowicie je znosi, co będzie również dotyczyć Niemiec. Ograniczenia, takie jak zachowywanie dystansu i noszenie maseczek, w ruchu lotniczym na świecie mogą zostać zniesione już w maju br. Oczywiście niektórzy pasażerowie będą z pewnością podróżować w maseczkach, ale będzie to ich własny wybór - powiedział Spohr.

Fot.: Lufthansa Group
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama