Problemy z nową drogą startową w Krakowie

Blanka Flis - Profil Blanka Flis
31 marca 2022 13:58
Naczelny Sąd Administracyjny ostatecznie odrzucił skargę kasacyjną portu lotniczego w Krakowie, który chciał zanegować wyrok sądu niższej instancji uchylający decyzję środowiskową dla nowej drogi startowej. Wygląda na to, że nowa inwestycja znacząco się opóźni.
Reklama

Wyrok sądu nie podlega zaskarżeniu. Budowa nowej drogi ma ogromne znaczenie dla lotniska, jak i całego regionu a władze portu z planów nie rezygnują.

- Nowa droga startowa posadowiona zostanie po północnej stronie obecnie wykorzystywanej drogi startowej i obrócona o 4,7 stopnia w taki sposób, aby poprawić sytuację przeszkodową dla obu kierunków operacyjnych. Ma mieć długość 2 800 metrów, a jej szerokość wyniesie 45 m plus 7,5 m poboczy po jednej i drugiej stronie drogi startowej. W ramach inwestycji planuje się budowę dróg szybkiego zjazdu oraz dowiązanie do istniejącej sieci dróg kołowania. Nowa droga startowa wyposażona zostanie w system obserwacji meteorologicznych AWOS, niezbędne urządzenia nawigacyjne oraz oświetlenie - przekonują przedstawiciele portu lotniczego Kraków-Balice.

Budowa drogi wymagała decyzji środowiskowej. W kwietniu 2021 roku Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uchyliła decyzję wydaną we wrześniu 2019 roku przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Kielcach. GDOŚ przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.


Od tej decyzji próbowano się odwołać, jednak tę decyzję odrzucił Wojewódzki Sąd Administracyjny. Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał decyzję sądu w Warszawie i odrzucił skargę kasacyjną lotniska. Wyrok sądu jest ostateczny i nie podlega apelacji.

- Zgodnie z tym wyrokiem NSA procedura oceny oddziaływania inwestycji na środowiska będzie kontynuowana w regionalnej dyrekcji ochrony środowiska wskazanej przez Generalną Inspekcję Ochrony Środowiska. To inwestycja niezbędna dla Krakowa i Małopolski i niezbędna tez z punktu widzenia wojskowego, czyli współużytkownika jakim jest 8 baza lotnictwa transportowego oraz sojuszników Polski - mówi Natalia Vince, rzecznik prasowa krakowskiego portu.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama