Rosja chce wznowić produkcję pasażerskiego Tupolewa Tu-214

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
31 marca 2022 09:33
Rosyjskie konsorcjum United Aircraft Corporation zamierza wznowić produkcję pasażerskich wersji samolotu Tupolew Tu-214. Obecnie pojedyncze egzemplarze są dostarczane przede wszystkim do podmiotów rządowych.
Reklama
Wojna na Ukrainie sprawiła izolację Rosji na wielu płaszczyznach. Jedną z gałęzi, która ucierpiała najmocniej w wyniku nałożenia unijnych sankcji na rosyjską gospodarkę jest przemysł lotniczy. Surowe sankcje poważnie ograniczyły możliwości produkcyjne i zaopatrzeniowe zachodnich samolotów w Rosji. Kreml zaczął więc szukać alternatywnych rozwiązań. W ten sposób zrodził się pomysł wznowienia masowej produkcji pasażerskiego samolotu Tupolew Tu-214, który obecnie dostarczany jest jedynie nielicznym podmiotom rządowym.

Rosyjskie konsorcjum państwowe United Aircraft Corporation (UAC), które zrzesza przeważającą większość producentów rosyjskich samolotów (w tym m.in. Tupolewa), przekazało, że poważnie rozważa przywrócenie linii produkcyjnej komercyjnych egzemplarzy maszyny Tupolew Tu-214. UAC miałoby być odpowiedzialne za produkcję przynajmniej dziesięciu samolotów Tupolew Tu-214 rocznie w zależności od zapotrzebowania i możliwości.


- Najważniejszym jest, aby możliwie najszybciej wznowić produkcję narodowych samolotów pasażerskich na wystarczającą skalę. Nie możemy sobie pozwolić na trudności logistyczne związane z lotniczym transportem rosyjskich obywateli w granicach naszego kraju i poza nim - powiedział Yuri Borisov, zastępca przewodniczącego rządu Federacji Rosyjskiej.

Samolot Tupolew Tu-214 po raz pierwszy wzbił się w powietrze 2 stycznia 1989 roku. Jego masowa produkcja rozpoczęła się dopiero sześć lat później we wciąż funkcjonującym rosyjskim przedsiębiorstwie Kazańskie Zjednoczenie Przemysłu Lotniczego w Kazaniu. Z każdym rokiem ubywa użytkowników samolotu. Obecnie korzystają z niego przede wszystkim rosyjskie siły zbrojne oraz podmioty rządowe. Poza granicami Rosji, maszyny Tupolew Tu-214 można spotkać w Korei Północnej i na Kubie.

Fot.: Tupolew

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy